Evropskim prirodnim gasom se trgovalo u četvrtak na najvišim nivoima ove godine zbog straha od mogućih poremećaja ruskog gasa koji protiče kroz Ukrajinu.
Cijena gasa na holandskoj TTF berzi je porasla na najviši nivo od decembra nakon intenzivnih borbi u ruskoj oblasti Kursk, gdje se nalazi ključna tačka za unos gasa. To je najveći ukrajinski napad na rusku teritoriju otkako je Vladimir Putin naredio napad na Ukrajinu u februaru 2022.
Dok se tokovi prirodnog gasa preko Ukrajine zasad nastavljaju na nešto nižim nivoima, stanica Sudža u blizini granice je posljednja ruta slanja ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine. Evropa je napravila određene korake kako bi se odvikla od ruskog prirodnog gasa, ali neke zemlje i dalje zavise od ovog gasovoda, što ostavlja njihove ekonomije ranjivim na bilo kakve iznenadne poremećaje.
Ruski izvoznik Gazprom saopštio je da je tranzit preko tačke zahvata Sudža u četvrtak postavljen na 37,3 miliona kubnih metara dnevno, nešto niže od 42 miliona kubnih metara koji se obično primjećuju posljednjih mjeseci.
Međutim, izvori Bloomberga kažu da je do pada izvoza gasa došlo zbog manjih zahtjeva klijenata.
Ruski gas će vjerovatno prestati da protiče kroz Ukrajinu od sljedeće godine, kada istekne ugovor o tranzitu između ovih dviju zemalja. Ali iznenadno i ranije zaustavljanje tokova i dalje bi predstavljalo šok za zemlje poput Slovačke i Austrije, koje trenutno zavise od tog snabdijevanja i mogle bi da imaju više cijene gasa za kompanije i potrošače ako se prekine.
Ljeto je bilo nestabilno za evropsko tržište gasa čak i prije ovih dešavanja, pošto su toplotni talasi u dijelovima Azije i Evrope podstakli potražnju i intenzivirali borbu za gasom. Neki veliki svjetski proizvođači takođe su se suočili s prekidima u svojim objektima zbog radova na održavanju ili ekstremnih vremenskih prilika.
Najveći evropski snabdjevač gasa Norveška trebalo bi da uđe u intenzivan period održavanja krajem avgusta, a bilo kakvi neplanirani dodatni radovi vjerovatno bi izazvali daljnju nestabilnost.
Fjučersi na gas su porasli za oko 40 odsto od početka aprila. U četvrtak su holandski fjučersi u jednom momentu dostigli 39,4 evra po megavat-satu.