Cijene nafte rastu već treći dan zaredom, što ih stavlja na put ka sedmičnom dobitku, jer podaci o američkim radnim mjestima podržavaju argumente za smanjenje kamatnih stopa Federalne rezerve ove godine, što jača rizičnu imovinu.
Brent je porastao iznad 84 dolara po barelu nakon dvodnevnog rasta od oko jedan posto, zadržavajući se iznad 100-dnevnog pokretnog prosjeka. West Texas Intermediate približio se 80 dolara. Početni zahtjevi za američke naknade za nezaposlenost su porasli na najviši nivo od augusta, što podržava argumente za labaviju monetarnu politiku. Dolar je oslabio u četvrtak, čineći robu privlačnijom za većinu kupaca.
Najnoviji dobitak nafte demantuje relativno stišanu akciju cijena, s futuresima koji će zabilježiti svoj najmanji sedmični trgovački raspon od marta. Cijene ostaju više, podržane rezanjem opskrbe OPEC-a+, snažnom globalnom potražnjom i napetostima na Bliskom istoku. Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici trebaju se sastati idućeg mjeseca kako bi odlučili o proizvodnji u drugoj polovici godine.
"Tržište nafte ostat će ovisno o politikama opskrbe OPEC-a", rekli su analitičari ANZ Banking Group Ltd. Daniel Hynes i Soni Kumari. "Nastavljeni prekidi trebali bi podržati cijene, ali tržište je osjetljivo na geopolitičke probleme."
Na Bliskom istoku, Izrael je rekao da će nastaviti borbu protiv Hamasa u Gazi čak i bez pomoći SAD-a. Predsjednik Joe Biden rekao je da će zaustaviti dodatne isporuke ofanzivnog oružja Izraelu ako zemlja pokrene kopneni napad na Rafah.
Indikatori tržišta su mješoviti. Brentov promptni spread - razlika između dva najbliža ugovora - iznosio je 56 centi po barelu u backwardationu, što je pozitivan uzorak. To se malo promijenilo tokom sedmice, ali je niže nego prije mjesec dana.
Cijene:
-
Brent za juli je porastao 0,4 posto na 84,23 dolara po barelu u 10:05 ujutro u Singapuru.
-
WTI za isporuku u junu je porastao 0,5 posto na 79,67 dolara po barelu.