Nafta je blago porasla nakon pregleda američkih mješovitih zaliha, koji je uključivao neočekivani pad nacionalnih zaliha.
Cijene brenta su porasle prema 84 dolara po barelu nakon što su porasle za 0,5 posto u prethodnoj sesiji, dok je West Texas Intermediate bio iznad 79 dolara. Ukupne zalihe sirove nafte su prošle sedmice pale za 1,36 miliona barela, iako su zalihe u skladištu u Cushingu dostigle najviši nivo od prošlog jula.
Goldman Sachs Group Inc. više ne očekuje da će grupa najaviti djelimično ukidanje dobrovoljnih smanjenja proizvodnje u junu, naveli su analitičari uključujući Daana Struyvena. "Očekujemo manje snabdijevanje od OPEC+ u narednom periodu", rekli su. Ipak, viši ciljevi proizvodnje ostaju "vjerovatni" jer rastuća rezerva može povećati pritisak ka povećanju proizvodnje.
Ipak, Bidenova administracija podigla je cijenu koju je spremna platiti za ponovno punjenje državnih rezervi nafte. Ministarstvo energije će platiti do 79,99 dolara po barelu, prvi put od kada je postavljen eksplicitni limit.
"Nakon što su bile pod pritiskom posljednje dvije sedmice, cijene nafte pokušavaju stabilizirati", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte. "Strašna situacija na Bliskom Istoku između Izraela i Hamasa i smanjenje američkih zaliha nafte pružaju razloge za djelimično opuštanje pesimističnog raspoloženja".
Cijene:
-
Brent za juli je porastao za 0,4 posto na 83,93 dolara po barelu u 11:00 sati u Singapuru.
-
WTI za junsku isporuku je porastao za 0,6 posto na 79.44 dolara po barelu.