Cijena nafte je neznatno porasla nakon solidnog rasta u prvom kvartalu, dok su znaci početnog oporavka u Kini ojačali perspektive potražnje.
Brent za jun je porastao iznad 87 dolara po barelu nakon što su cijene za najbliži termin isporuke porasle za 14 odsto u prva tri mjeseca godine, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio blizu 83 dolara. Industrijska aktivnost u Kini se oporavila u martu, prekinuvši petomjesečni pad, podstičući nade da bi potrošnja u najvećem uvozniku nafte mogla biti na putu oporavka.
"Perspektiva nafte dobija na snazi zbog znakova ekonomskog oporavka u Kini, svjetskom lideru u uvozu nafte, koji je pokrenut ponovnim porastom industrijske aktivnosti i proizvodnje u fabrikama", rekao je Ravindra Rao, šef istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. Dodao je da i dalje postoje geopolitičke tenzije koje podržavaju cijene nafte.
Cijena nafte ove godine je skočila jer je OPEC+ smanjio snabdijevanje kako bi podigao cijene i nadomjestio uticaj povećanog toka izvan kartela. Očekuje se da će grupa potvrditi svoju trenutnu politiku proizvodnje na online sastanku zakazanom za srijedu. Cijenu nafte takođe podržavaju napadi Ukrajinaca na rusku energetsku infrastrukturu i povišene tenzije na Bliskom Istoku.
Goldman Sachs Group Inc. je saopštio da neočekivano otporan rast potražnje za naftom u Evropi takođe doprinosi rastu cijena, dodajući da je slab rast ponude u SAD-u, kao i moguće produženje OPEC+ smanjenja proizvodnje kroz 2024. godinu, takođe pozitivno. Prošlog mjeseca banka je rekla da će roba napredovati ove godine dok centralne banke smanjuju kamatne stope, što pomaže industrijskoj i potrošačkoj potražnji.
Obim trgovanja će vjerovatno biti slab na početku sedmice, s obzirom na to da su mnoge ekonomije, uključujući Veliku Britaniju, odsutne zbog uskršnjeg ponedjeljka.