Cijene nafte su porasle nakon što je Federalna rezerva signalizirala da i dalje planira smanjiti kamatne stope ove godine, što je povećalo apetit za rizikom i oslabilo dolar.
Globalni benchmark Brent se približio 87 dolara po barelu nakon najvećeg pada u oko mjesec dana u srijedu. West Texas Intermediate bio je blizu 82 dolara. Zvaničnici Feda zadržali su svoje izglede za tri rezanja kamatnih stopa ove godine nakon što su zadržali stabilnu politiku u srijedu.
Nacionalne zalihe sirove nafte u SAD-u su istovremeno pale za 1,95 miliona barela, smanjujući se drugu sedmicu zaredom kako bi ostale ispod petogodišnjeg sezonskog prosjeka. Također je primijećeno smanjenje zaliha benzina, koje su veće od očekivanih.
"Iako postoje naznake da je naftni reli izgubio zamah, naftno tržište i širi finansijski sektor osjećaju neku utjehu u tome što je Fed ponovio svoju prognozu za tri smanjenja kamatnih stopa ove godine", rekao je Warren Patterson, šef strategije za robu u ING Groep NV. Ipak, očekivanja za dugotrajnu inflaciju trebala bi djelovati kao suprotan vjetar za naftu, dodao je.
Nafta je ove godine ostvarila dvocifreni postotni napredak, izlazeći iz uskog raspona u posljednjim sedmicama, dok je OPEC+ produžio smanjenje proizvodnje. Geopolitičke tenzije, uključujući ukrajinske napade dronom na ruske rafinerije i rastuće troškove transporta zbog štrajkova na brodovima u Crvenom moru, također su podržali cijene. Međutim, dobiti su ograničene zbog rastuće ponude izvan kartela.
Cijene:
-
Brent za majsko poravnanje porastao je za 0,7 posto na 86,54 dolara po barelu u 12:39 sati popodne u Singapuru.
- WTI za majsku isporuku povećao se za 0,7 posto na 81,80 dolara po barelu.