Nafta je krenula ka skromnom sedmičnom rastu dok su se futuresi kretali u uskom rasponu, s fokusom na prognoze ponude i inflaciju.
Brent se trgovao iznad 83 dolara po barelu nakon dvodnevnog rasta u kojem su futuresi porasli oko jedan posto, dok je West Texas Intermediate bio blizu 79 dolara. Manje zalihe sirove nafte u SAD-u, kao i smanjenje znakova da bi inflacija u SAD-u mogla slabiti, uticali su na trgovanje u proteklim sesijama zajedno s prognozama slabijeg rasta potražnje od grupa uključujući Međunarodnu agenciju za energiju.
Cjenovno kretanje ove sedmice bila je mirno, budući da se konkurentni faktori uvelike kompenziraju. To je rezultiralo najužim sedmičnim rasponom - manje od tri dolara po barelu za Brent - od marta. Tehnički faktori također su u igri, s cijenama koje se drže blizu 100-dnevnog pomičnog prosjeka.
Nafta postavljena za najmanji sedmični raspon trgovanja od marta/Nafta je ove sedmice fluktuirala u rasponu manjem od tri dolara/Bloomberg
Nafta je ove sedmice imala nekoliko jasnih pokretača, s pozadinom "križaljke neusklađenih prognoza potražnje i ponude" OPEC-a i IEA-e, rekla je Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka brokerske kuće Phillip Nova Pte. Također, blaže stope inflacije u SAD-u nisu "ublažile nejasnoće u vezi s tempom i vremenskim okvirom Fedove putanje smanjenja stopa", rekla je, misleći na Centralnu banku SAD-a.
Sirova nafta ostaje viša u odnosu na početak godine, iako su futuresi pali od aprila jer je premija za geopolitički rizik koja je proizašla iz napetosti na Bliskom istoku izblijedjela. Očekuje se da će se na sastanku OPEC+ 1. juna grupa složiti da nastavi postojeće smanjenje proizvodnje, a neke članice traže da se povećaju njihovi priznati nivoi kapaciteta.
Cijene:
Brent za namirenje u julu porastao je 0,3 posto na 83,52 dolara po barelu u 12:41 u Singapuru.
WTI za isporuku u junu porastao je za 0,1 posto na 79,34 dolara po barelu.