Isporuka ruskog plina prema Europi kroz plinovod Sjeverni tok 1 ovisit će o tome koliko se brzo Gazpromu vrati oprema koja je na remontu, izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Trenutačno Sjeverni tok 1 funkcionira na 40 posto kapaciteta, a Gazprom optužuje Zapad za takvo stanje. Naime, samo dvije od šest turbina na ruskoj strani plinovoda funkcioniraju, a Rusi smatraju da su za to krive ograničene mogućnosti remonta zbog sankcija.
Zbog neizvjesnosti oko isporuka europske cijene plina su na rekordnim razinama, a mogle bi dodatno porasti ako Gazprom odluči prekinuti isporuku.
Jedna od turbina koja može povećati protok plina je još uvijek u Njemačkoj zbog papirologije, objavio je u nedjelju ruski Komersant. Naveo je da do transporta u Rusiju može doći u nekoliko dana ako Gazprom dostavi potrebnu dokumentaciju proizvođaču turbina Siemensu. Riječ je o turbini koja je stigla iz Kanade nakon što je dobila iznimku u primjeni sankcija.
"Turbina će biti postavljena nakon što se sve tehnološke formalnosti obave i protok će biti na razini na kojoj je to tehnološki izvedivo", izjavio je Peskov. No, dodao je da postoje problemi i s drugom opremom čega je Siemens svjestan, što sugerira da su problemi tek u početnoj fazi rješavanja.
Prošli je tjedan ruski predsjednik Vladimir Putin rekao da druga turbina ide na održavanje oko 26. srpnja, što bi moglo smanjiti protok plina na 20 posto osim ako turbina iz Njemačke ne stigne na vrijeme da je zamijeni.
Siemens i Gazprom nisu bili dostupni za komentar oko napretka u rješavanju potrebnih papira.
Unatoč ovom problemu s turbinom, Rusija nije zainteresirana potpuno prestati s isporukom plina Europi, kazao je Peskov, no napomenuo i da bi se situacija mogla promijeniti ako Europa nastavi "potpuno nesmotreno" nametati sankcije.
Cijene plina u Europi u međuvremenu su rasle četvrti trgovinski dan uzastopce. Referentne europske cijene porasle su za 6,7 posto.
Dobra je vijest za Njemačku da trenutačni protok plina Sjevernim tokom 1 pomaže u stabilizaciji uskladištenih rezervi koje su sada na 65,9 posto. Njemačka želi ih dovesti na 75 posto do 1. rujna.