Njemačka i dalje trguje ruskim ukapljenim prirodnim plinom, budući da otkazivanje ugovora nacionalizirane kompanije može koštati milijarde eura - stvarajući dilemu za Berlin i potencijalno koristeći Moskvi.
SEFE GmbH - nekadašnja podružnica Gazproma PJSC - šalje ruski LNG pod uvjetima naslijeđenog ugovora koji je postojao prije nego što je Njemačka preuzela kompaniju prošle godine. Tereti, koji nisu podložni međunarodnim sankcijama, namijenjeni su Indiji.
Međutim, trgovina je postala glavobolja za Njemačku, koja je izričito rekla da neće koristiti plin iz Rusije. Berlin se suočava s oštrim kritikama zbog zabrinutosti da državna kompanija i dalje ima veze s Moskvom, unatoč svojoj političkoj retorici.
Prekršenje ugovora moglo bi koštati njemačke porezne obveznike barem 10 milijardi eura - znatno više od državnog spašavanja SEFE i cijene koja je tako visoka da takav potez čini malo vjerovatnim, prema izvorima upućenim u tu temu.
Brojka je grubo procijenjen iznos šteta i kazni ako bi Rusija uspješno tužila kompaniju pred međunarodnim arbitražnim sudom, rekli su izvori koji su željeli ostati neimenovani jer je riječ o poslovnoj tajni. Ministarstvo privrede još uvijek istražuje ovu temu, rekli su.
Ugovor SEFE-a
Njemačka je prošle godine nacionalizirala kompaniju kako bi ograničila štetne učinke energetske krize koja je zahvatila regiju nakon što je Rusija smanjila isporuke plina preko plinovoda. Spašavanje je stajalo porezne obveznike između 6,3 i 7,7 milijardi eura.
SEFE ima 20-godišnji ugovor o isporuci LNG-a iz postrojenja Yamal u Sibiru - ostatak iz Gazpromovih dana - koji je počeo 2018. godine. Po trenutačnim tržišnim cijenama, taj ugovor vrijedi otprilike dvije milijarde eura godišnje, prema izračunima Bloomberga. Kompanija mora platiti ruski LNG bez obzira na to preuzima li terete, prema uvjetima svog dogovora.
"Kao i svaki dugoročni ugovor o isporuci, i ovaj stari ugovor SEFE sadrži vrlo stroge ugovorne kazne i posljedice odgovornosti u slučaju da SEFE ne ispuni svoje ugovorne obveze", rekao je glasnogovornik SEFE-a, odbijajući komentirati konkretne uvjete.
Ako trgovac ne naspe gorivo u Yamalu, Rusija još uvijek može prodati terete negdje drugo, prema izvorima upućenim u tu temu. To znači da Moskva potencijalno može zaraditi dvostruko - od prodaje i od eventualnih kazni ako se utvrdi da je SEFE prekršila ugovor.
SEFE također ima odvojenu dugoročnu obvezu isporuke indijskoj kompaniji GAIL Ltd., a pronalaženje zamjenskih tereta moglo bi na kraju biti skuplje od ruske isporuke.
SEFE je ovog mjeseca preuzeo odvojene terete LNG-a proizvedene u Yamalu u belgijskoj luci Zeebrugge, s namjerom da budu dostavljeni Indiji u novembru. Kompanija nema namjeru uvoziti ruski LNG u Njemačku ili bilo koju drugu zemlju Evropske unije.
Unatoč tome, njemačka vlada se upušta u "kontradiktorno ponašanje", prema riječima Christiana Görkea, finansijskog stručnjaka opozicijske stranke Ljevice. S jedne strane, njemačka državna kompanija kupuje, tržišti i prodaje ruski plin, rekao je. S druge strane, vladini dužnosnici traže "daljnje i strože sankcije protiv Rusije."