Nafta je na dobrom putu ka skromnom sedmičnom rastu kako jačaju tržišni pokazatelji, a OPEC+ planira da početkom ovog mjeseca odluči da li će produžiti smanjenje snabdijevanja u sljedeći kvartal.
Berzanski ugovori za naftu tipa Brent su porasli iznad 82 dolara po barelu i bilježili su rast od 0,7 odsto tokom nedjelje, dok je West Texas Intermediate (WTI) lagano rastao prema 79 dolara. Promptni razmaci za oba referentna ugovora su se proširili, cijene na tržištu idu dalje u pozitivnom smjeru, sa cijenama trenutnih ugovora koje su veće od cijena u ugovorima u budućnosti, što je indikacija stegnutih fizičkih tržišta i može ukazivati na snažnu potražnju ili ograničenu ponudu.
Nafta je zabilježila drugi uzastopni mjesečni rast u februaru, iako cijene ostaju u uskom opsegu trgovanja. Geopolitičke tenzije, uključujući rat Izraela i Hamasa, doprinijele su nekim od tih dobitaka, ali proširenje snabdijevanja mimo OPEC-a i stalne zabrinutosti zbog izgleda Kine spriječile su fjučerse da se uzdignu. Proizvodna aktivnost u zemlji je ponovo opala prošlog mjeseca, ukazujući na znake slabe potražnje.
"Vjetar u leđa, kao što su zategnuta fizička tržišta, i suprotni vjetar, kao što su zabrinutosti zbog kineskog rasta, te više kamatne stope u SAD-u držali su cijene u uskom opsegu", rekao je Ravindra Rao, šef istraživanja roba u Kotak Securities Ltd. Dodao je da su kineski ekonomski oporavak i politika OPEC+ i dalje u fokusu.
Očekuje se da će OPEC+ produžiti svoja trenutna smanjenja snabdijevanja u sljedeći kvartal u pokušaju da izbjegne globalni prekomjerni višak i podrži cijene, prema nedavnom istraživanju Bloomberga. Grupa je sprovela smanjenje od oko dva miliona barela dnevno.
U međuvremenu, očekivanja da će SAD zadržati kamatne stope stabilnim duže vrijeme ojačana su kada je preferirani indeks inflacije Federalnih rezervi porastao najbržim tempom u skoro godinu dana. To je vjerovatno suprotan vjetar za širu potražnju za energijom, što šteti robama, uključujući i naftu.