Nakon sedmičnog pada, nafta ide prema daljnjim gubicima dok trgovci očekuju svježe naznake o globalnoj potražnji i bilansama.
Brent je skliznuo prema 81 dolaru po barelu nakon što je prošle sedmice pao za više od dva posto, dok je američki West Texas Intermediate bio iznad 76 dolara. Prognoze će stići s Međunarodne sedmice energije u Londonu, velikog okupljanja industrije. Osim toga, podaci o inflaciji u SAD-u će oblikovati očekivanja kada će Federalne rezerve početi smanjivati stope, utičući na potražnju za energijom i kretanje dolara.
Naftom se trgovalo u uskom rasponu od oko tri dolara po barelu posljednje dvije sedmice, uz napetosti na Bliskom istoku i ograničenje opskrbe OPEC+ koji neutraliziraju uticaj veće proizvodnje izvan grupe, uključujući SAD. Očekuje se da će kartel i njegovi saveznici, uključujući Rusiju, na sastanku početkom sljedećeg mjeseca produžiti trenutna smanjenja i u sljedećem kvartalu.
"Još uvijek očekujemo da će OPEC+ produžiti rezove do drugog kvartala 2024. te da će samo postepeno i djelomično ukinuti najnoviji paket počevši od trećeg kvartala", rekli su analitičari Goldman Sachs Group Inc., uključujući Daana Struyvena. Banka za sada očekuje da će cijene ostati u rasponu od 70 do 90 dolara.
Postoje neki pozitivni signali o potražnji. U Kini je procvat putovanja usred lunarnih novogodišnjih praznika pobudio nade u dugotrajniji oporavak potrošnje. Lokalne rafinerije grabe terete iz cijelog svijeta od sredine februara te su povećale terminske isporuke iz Saudijske Arabije za mart.
Cijene:
Brent za poravnanje u aprilu pao je 0,4 posto, na 81,29 dolara po barelu u 13:30 u Singapuru.
WTI za isporuku u aprilu bio je 0,5 posto niži, na 76,11 dolara po barelu.