Nafta je zadržala veliki napredak dok su rizično raspoloženje na širim tržištima i znakovi da se članice OPEC+ pridržavaju smanjenja opskrbe zasjenili mračne izglede Međunarodne agencije za energiju (IEA) o potražnji.
Sirovom naftom Brent trgovalo se malo ispod 83 dolara po barelu nakon što je u četvrtak porasla za 1,5 posto, dok je West Texas Intermediate bio blizu 78 dolara, blizu najvišeg zatvaranja od sredine novembra. Dobici nafte došli su nakon što su američke dionice zatvorile na još jednom rekordu, a dolar je oslabio, čineći robu privlačnijom za inozemne kupce.
Sirovom naftom se trguje blizu gornje granice uskog raspona u kojem je bila ove godine, s obje referentne vrijednosti na putu za svoj četvrti sedmični rast u posljednjih pet. Ipak, postoji zabrinutost koju je istaknula Međunarodna agencija za energiju sa sjedištem u Parizu da bi tržišta nafte mogla biti u višku tokom cijele godine jer rast globalne potražnje gubi zamah.
OPEC+ provodi smanjenje ponude kako bi podržao cijene. Prema izračunima Bloomberga temeljenim na službenim podacima za januar, Rusija je gotovo dosegnula svoj cilj dobrovoljnih smanjenja prvi put otkako je obećala prošle godine. S druge strane, Irak i Kazahstan obećali su poštivanje svojih ciljeva nakon što nisu u potpunosti smanjili proizvodnju kako je obećano prošlog mjeseca.
Na Bliskom istoku, razmjena vatre između Hezbolaha i Izraela intenzivirana je u daljnjoj eskalaciji prekogranične vatre koja je trajala sedmicu, što izaziva strah od šireg rata.
U međuvremenu, na tržištima goriva trgovci su fokusirani na uticaj poremećaja u Crvenom moru i zastoja u rafinerijama koji su smanjili opskrbu. Referentne terminske cijene dizela i benzina porasle su za dvocifrene postotke od početka godine, dok je cijena sirove nafte oko sedam posto viša.
Cijene:
Brent za poravnanje u aprilu bio je 0,1 posto niži na 82,78 dolara po barelu u 11:44 ujutro u Singapuru.
WTI za isporuku u martu dodao je 0,1 posto na 78,07 dolara po barelu.