Rusija je počela slati plin kroz svoj najveći plinovod u Europu nakon 10-dnevnog razdoblja održavanja, izvjestili su iz Nord Stream AG.
Protoci su ponovno pokrenuti u četvrtak, rekao je telefonom glasnogovornik operatera ovog naftovoda. Vraćanje protoka na tražene razine će potrajati. Gazprom PJSC odbio je komentirati navode.
Nastavak protoka trebao bi pružiti određeno olakšanje za kontinent koji se utrkuje da pohrani gorivo prije zime. Narudžbe za izvoz isporuke plina putem plinovoda nastavit će se na 40 posto kapaciteta, na istoj razini prije održavanja.
Moskva već mjesecima obuzdava isporuke plina Europi, ali se kontinent još uvijek oslanja na ono malo što dobiva kako bi napunio skladišta. Bez ruskog plina, Europa vjerojatno neće imati dovoljno zaliha za grijanje domova i druge potrebe tijekom zime. Rizik je golema ekonomska šteta.
Kreatori politike pripremali su se za najgore, a Europska unija u srijedu je predstavila plan kojim pokušava smanjiti potrošnju plina za 15 posto. Povjerenik za proračun Johannes Hahn čak je rekao da ne očekuje povratak plinovoda u funkciju.
"Ako se tokovi nastave i općenito budu u skladu s najavama, očekivao bih određeni kratkoročni pritisak na cijene", rekao je Warren Patterson, voditelj robne strategije za nizozemsku banku ING Groep NV. "No očito još uvijek postoji dosta neizvjesnosti oko toga kako će se tokovi razvijati u nadolazećim tjednima i mjesecima, tako da će tržište i dalje morati cijeniti prilično veliku premiju rizika."
Tokovi na razini od 40 posto mogli bi dovesti do pada cijena, smatraju u Goldman Sachs Group Inc.
"Veliki broj klijenata koji su očekivali da će plinovod ostati bez protoka nakon održavanja sugerira vjerojatni pad europskih cijena plina u odnosu na trenutne razine", rekli su analitičari, uključujući Samanthu Dart.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nagovijestio je da bi protok mogao pasti na 20 posto već sljedeći tjedan. Trenutno rade samo dvije turbine na kompresorskoj stanici u Rusiji koja napaja cjevovod i jedna od njih ovaj mjesec treba ići na održavanje. Protoci bi mogli pasti osim ako zamjenska komponenta poslana iz Kanade, nakon kašnjenja povezanih sa sankcijama, uskoro ne stigne u Rusiju.
Mnogi su tvrdili da Rusija ima više utjecaja ako natjera Europu da nagađa.
"Protoka, ali na ograničenim razinama, ide u korist Rusije", rekao je Tim Partridge, voditelj trgovine energijom u DB Group Europe, u izvješću objavljenom u srijedu. "Omogućuje Kremlju da nastavi koristiti plinovod kao način povećanja volatilnosti, dok još uvijek ubire golemu zaradu na napuhanim cijenama energije."
Europske cijene plina skočile su tijekom prošle godine, popevši se na rekord nedugo nakon što je Rusija napala Ukrajinu. Iako su se cijene od tada smanjile, još uvijek su devet puta više od prosjeka u posljednjih pet godina, povećavajući troškove za potrošače koji se već bore s višim cijenama svega, od hrane do goriva.
Zabrinutost zbog nestašice plina već se proširila na sva tržišta, srušivši euro kojim se trguje oko pariteta s dolarom. Potpuna obustava ruskih opskrbe dovest će Njemačku, najveće europsko gospodarstvo, u opasnost od gubitka gotovo pet posto svoje gospodarske proizvodnje, upozorio je Međunarodni monetarni fond.