Gas u Republici Srpskoj koriste domaćinstva i kompanije u Zvorniku i Istočnom Sarajevu, uglavnom za grijanje i za proizvodnju. Za sada isporuka ide dobro, a nadaju se da će tako i ostati. Dio pravnih lica ipak se priprema za alternativne energente kako bi preduprijedili eventualnu krizu u snabdijevanju gasom.
Direktor javnog preduzeća Zvornik - stan Miodrag Jevtić rekao je za Bloomberg Adria da gas u Zvornik stiže gasovodom iz Rusije, preko Turske i Srbije, te da neizvjesnost u vezi sa Sjevernim tokom i isporukom ne bi trebala da utiče na ovo preduzeće.
"Mi u ovom ljetnom periodu nemamo veliku potrošnju i nemamo problema s snabdjevanjem, a do sada nismo imali probleme ni sa isporukom većih količina gasa. Imamo 800 fizičkih lica i 30 pravnih lica kojima isporučujemo gas. Godišnja potrošnja je oko tri miliona kubika gasa", kaže Jevtić.
Dodao je da je među najvećim potrošačima u Zvorniku toplana, te nekoliko industrijskih proizvođača, kao i dio ugostiteljskih objekata.
"Sada je potrošnja zanemariva, dok je u zimskom periodu veća. Ako bi bio prekinut dotok gasa vrlo je komplikovano uvesti alternativne energente. Imamo mazut, ali bi morala biti velika ulaganja da pređemo na druge energente. Ubjeđeni smo da će gasa biti i da neće biti problema, može biti problema oko cijena, ali smatram da neće biti problema s količinama i dotokom, jedino ako se desi nešto katastrofalno", ističe Jevtić.
Direktor kompanije Zeochem iz Zvornika, koja se bavi proizvodnjom hemijskih proizvoda i u svom radu troši gas, Zoran Petković kaže da za sada nema problema s isporukom gasa, ali da su ipak napravili plan za predupređenje eventualne krize sa snabdjevanjem.
"Pokrenuli smo projekat prelaska na TNG, kombinaciju propan-butana, koji će biti kao rezerva za slučaj da se isporuka gasa iskomplikuje", navodi Petković. Dodaje da bi im za prelazak na alternativne energenete trebalo oko mjesec i po dana, koliko je potrebno da se ugrade novi rezervoari za skladištenje TNG-a.
"Taj projekat je već pokrenut i bićemo uskoro spremni da odgovorimo na svaku krizu po tom pitanju", kaže Petković.
Sličan plan u slučaju krize imaju i u kompaniji Fagum - novi, gdje takođe imaju opciju prelaska na TNG.
"Imamo mogućnost da pređemo na tečni naftni gas (TNG), ali zavisi kakva će cijena biti i da li ćemo moći izdržati tu investiciju i opstati na tržištu. Nama je glavna vodena para u proizvodnji, imamo kotao koji zagrijavamo gasom, ranije smo nabavili opremu za TNG i imamo tu alternativu", kaže Milan Bošković, direktor u kompaniji Fagum - novi.
"Proces prebacivanja na drugi energent je dug i imali bi zastoj, gdje postoji rizik da izgubimo kupce. Ako dođe do zastoja isporuke gasa prbaćemo da idemo sa TNG-om, ako i bude skuplji, pa dio pokušati da ugradimo u cijenu proizvoda", ističe on.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da se opštine Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža jednim dijelom snabdjevaju gasom.
"Potrošači gasa su vlasnici stambenih i poslovnih prostora, te par kompanija. S te strane može se pojaviti problem ukoliko isporuka gasa, koji ide prema BiH iz Srbije, bude zaustavljena. Nadamo se da nam neće biti uskraćeno snabdijevanje gasom i da će biti poštovana namjera i stavovi Rusije da neće biti poskupljenja, bar ne značajnijih", navodi Ćosić i dodaje da se plin koristi uglavnom za zagrijavanje te da bi korisnici u slučaju prestanka dotoka imali alternativu da pređu na druga goriva.
Preduzeće Sarajevo – gas iz Istočnog Sarajeva snabdijeva potrošače gasom u pomenute dvije gradske opštine.
Direktor te firme Nedeljko Elek za Bloomberg Adria kaže da Sarajevo - gas snabdijeva gasom ukupno 4.913 potrošača, od čega su 310 komercijalni i industrijski, a ostatak od 4.705 su potrošači iz kategorije domaćinstva.
"Godišnja potrošnja u 2021. godini je iznosila 4.288.031 metara kubnih, a za period januar – jun 2022. godine potrošnja je 2.586.000 kubika. Snabdijevanje prirodnim gasom naših potrošača je uredno i stabilno i u narednoj grejnoj sezoni očekujemo da neće biti poteškoća u snabdijevanju. Cijena gasa u BiH je među najnižim u Evropi", naglašava Elek.