Cijena nafte ostala je stabilna nakon dva dana rasta, dok su se trgovci i brodari pripremali za mogućnost novih poremećaja u Crvenom moru.
Globalna referentna vrijednost Brent zadržala se iznad 79 dolara po barelu nakon što je porasla više od tri posto u prethodne dvije sesije. West Texas Intermediate bio je stabilan blizu 74 dolara. SAD i njegovi saveznici razmatraju moguće vojne udare protiv Houthi pobunjenika koje podržava Iran u Jemenu, shvaćajući da prethodno najavljena operativna grupa možda neće biti dovoljna da eliminira prijetnju plovidbi na vitalnom plovnom putu.
Eskalirani geopolitički rizici uveli su premiju na tržište nafte koje muči skepticizam o tome da se OPEC+ pridržava smanjenja proizvodnje i zabrinutost zbog povećane ponude izvan kartela, posebno iz SAD-a. Sirova je nafta pala gotovo za petinu od kraja septembra zbog mogućnosti prezasićenja, a budući da su regionalne posljedice rata Izraela i Hamasa ostale obuzdane.
Iako rastuće napetosti u Crvenom moru nisu znatno promijenile izglede za naftu, mogle bi signalizirati potencijalnu eskalaciju sukoba, što bi moglo imati značajne implikacije, rekao je Daniel Hynes, viši strateg za robu u ANZ Group Holdings Ltd. "To je visok rizik koji tržište treba uzeti u obzir", rekao je u intervjuu za Bloomberg TV.
Crveno more je vitalni trgovački kanal za naftu, a postalo je važno za barele iz Rusije na putu za Aziju nakon što su ih evropski kupci počeli izbjegavati zbog invazije na Ukrajinu. Ruski pomorski izvoz sirove nafte ponovo je porastao na četverosedmičnoj prosječnoj osnovi, unatoč padu u sedmičnim tokovima potaknutim kratkom pauzom u isporukama iz baltičke luke Primorsk.
Cijene:
Brent za obračun u februaru bio je malo promijenjen na 79,26 dolara po barelu u 6:01 ujutro u Londonu.
WTI za isporuku u februaru porastao je za 0,1 posto na 74,04 dolara po barelu.