Vrijednost nafte je napredovala u petak, ali ostala je na putu najduže nedjeljne serije gubitaka od 2018. godine zbog zabrinutosti u vezi s globalnim viškom, s trgovcima koji sumnjaju da će dublji rezovi u snabdijevanju od OPEC+ biti efikasno rješenje.
Globalni referentni Brent, koji je dostigao iznad 75 dolara po barelu, i dalje ide ka sedmom uzastopnom nedjeljnom padu. West Texas Intermediate (WTI) je bio blizu 70 dolara po barelu, nakon što se povukao za 11 odsto tokom proteklih šest sesija. Široko praćeni vremenski rasponi isporuke su zaglavljeni u pesimističnim kontango strukturama (ugovori koji su kasnije datirani su skuplji od trenutnih ugovora) do sredine naredne godine.
Nafta je u padu od sastanka prošle nedjelje između Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, jer su planovi grupe za dublje rezove nailazili na skeptičnost. Pad je došao čak i nakon što je vodeći proizvođač Saudijska Arabija rekao da bi ograničenja mogla biti produžena i nakon marta, što su podržali slični komentari iz Rusije, Alžira i Kuvajta.
Postoje i zabrinutosti u vezi s putanjom potražnje. Prema anketi Bloomberga, očekuje se da će kineska potrošnja rasti za 500.000 barela dnevno sljedeće godine, što je manje od trećine povećanja zabilježenog u 2023. godini. S druge strane, u SAD-u mnogi ekonomisti vide recesiju koja počinje sljedeće godine.
"Perspektiva potražnje za naftom ostaje sumorna", rekao je Ravindra Rao, šef istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. u Mumbaiju. "Kineski oporavak nije dobio zamah, dok zapadna proizvodna aktivnost i dalje ostaje u kontrakciji."
Produženi pad cijena nafte, kao i padovi povezanih proizvoda poput benzina, biće od koristi centralnim bankarima dok pokušavaju suzbiti inflaciju. Prosječne maloprodajne cijene motornih goriva u SAD-u su pale na najniže nivoe u posljednjih godinu dana, prema podacima Američkog automobilskog udruženja.
Iako OPEC+ smanjuje isporuke u pokušaju da izbalansira tržište i podrži cijene, proizvodnja proizvođača izvan grupe se povećava. Zvanični podaci pokazuju da se američka proizvodnja kreće na više od 13 miliona barela dnevno, u odnosu na oko 12 miliona na početku godine.