Bisera Hadžialjević, generalna direktorica Energoinvesta, kazala je za Bloomberg Adriu da za sada nema nikakvih nagovještaja da bi moglo doći do prekida isporuke plina Bosni i Hercegovini. Kazala je da je Energoinvest snabdjevač plinom Bosne i Hercegovine od 1978. godine te da dugogodišnji ugovor za isporuku plina generalno garantuje stabilno snabdjevanje i povoljnije cijene.
"Snabdijevanje se vrši pravcem iz Rusije preko Turske, Bugarske, Srbije do Bosne i Hercegovine tzv. Turskim tokom", rekla je Hadžialjević. "Energoinvest ima urednu komunikaciju sa isporučiocem gasa Gazprom Export i za sada nema nikakvih nagovještaja o problemima u snabdjevanju."
Za BBA je rekla da se najveći dio Europe snabdijeva plinom iz Rusije pravcem takozvanog Sjevernog Toka i plinovodima koji idu preko Ukrajine. Bloomberg Adria je izvijestio da je ruska naftna kompanija Gazprom poručila je da ne posjeduje nikakav papir kojim bi se omogućilo da se oprema potrebna za plinovod Sjeverni tok 1 izveze iz Kanade, gdje se trenutno nalazi na remontu.
"Problemi snabdijevanja jednog dijela Evrope nastaju zbog redovnog remonta na tzv. Sjevernom Toku, što nema nikakvog efekta na snabdjevanje putem Turskog toka., tj.pravcem kojim se snabdjeva BiH", istakla je generalna direktorica Energoinvesta.
Više na: Gazprom: Nemamo način da omogućimo prenos turbine
U poslovima s plinom, u BiH, postoji više aktera. Energoinvest je "snabdjevač" koji je odgovoran za ugovore sa isporučiocima plina i transport do granice Federacije BiH. Zatim dolazi BH Gas kao "Operator Transportnog Sistema" FBiH i odgovoran je za transport plina plinovodnim sustavom u Federaciji BiH. Konačni distributeri, među kojima je Sarajevogas, odgovorni su za snabdijevanje plinom potrošača na određenom regionalnom području.
"Kao što sam navela, Energoinvest kao Snabdjevač nema najava vezano za poremećaje u snabdjevanju ruskim gasom u BiH", navela je Hadžialjević. "Razvoj rata u Ukrajini, kao i sankcije prema Ruskoj Federaciji mogu imati negativne efekte za sve korisnike prirodnog gasa u Evropi, pa tako i u BiH, ali je za sada sve u sferi predpostavki."
Alternative za plin u FBiH ne postoje. Jedini pravac dostavljanja plina je na graničnom prelazu Zvornik.
"Teoretski gas se u BiH može dobaviti i od drugih isporučilaca, osim Gazprom Exporta, ali je to izlazak na neku od berzi u Evropi ili preko trgovaca, a takav gas kupovan ad hock, bi koštao nekoliko puta skuplje od gasa koji se dobavlja od Gazprom Exporta, te bi bio apsolutno nepristupačan kao energent potrošačima u BiH", istakla je Hadžialjević.
Europa u strahu
Obustava isporuke ruskog plina Evropi putem Sjevernog toka zbog remonta izazvao je nervozu i strah kod Evropljana jer bi Vladimir Putin u potpunosti mogao prekinuti isporuku.
Više na: Dok Evropa strahuje u BiH nema panike zbog plina i struje
Ukoliko bi se strahovi evropskih zvaničnika obistinili i Rusija zaista prekine isporuku gasa preko Sjevernog toka, Evropa bi bila u velikom problem da napuni skladišta za predstojeću zimu. U tom slučaju, bila bi prinuđena na štednju i restrikcije. Na taj scenario evropski zvaničnici već su počeli da pripremaju građane i privredu. Evropska komesarka za energetiku Kadri Simson izjavila da Evropska unija mora početi štediti energiju ovog ljeta da bi izbjegla situaciju u kojoj će industrija morati da smanji potrošnju električne energije sljedeće zime.
S obzirom da se dešavanja iz EU prelijevaju i na Bosnu i Hercegovinu, građani su također u opravdanom strahu od onoga šta bi nam mogla donijeti predstojeća zima.
-- uz pomoć Mirele Haskić-Suša