Agencija za energetiku Slovenije, kao nadležni organ za obezbeđivanje pouzdanog snabdjevanja prirodnim gasom, od sutra proglašava nivo ranog upozorenja.
To znači da će ubuduće, u slučaju manjeg protoka prirodnog gasa iz Rusije, doći do poremećaja u snabdjevanju prirodnim gasom.
"Prenos gasa u Sloveniju trenutno se odvija nesmetano, a nesmetano se odvija i snabdjevanje gasom u Sloveniji. Da li će biti poremećaja i u kom obimu ili trajanju, u datom trenutku ne možemo sa sigurnošću odgovoriti", objavljeno je na sajtu Agencije. Istovremeno su naveli da prate kako se odvija snabdjevanje prirodnim gasom preko ruta koje utiču na snabdjevanje gasom Slovenije, tako i snabdevanje gasovodom Sjeverni tok 1.
Može doći do prekida isporuke industriji
Agencija stoga apeluje na potrošače prirodnog gasa da racionalno koriste prirodni gas. "Takođe, obaveštavamo industrijske kupce da ukoliko situacija zahteva proglašenje većeg stepena krize može doći do prekida snabdjevanja ili zahtjeva za prelazak na korištenje alternativnih izvora energije. Snabdjevači i industrijski kupci treba redovno da prate dešavanja i stanje na tržištu prirodnog gasa i razmotriti alternativne opcije, koje mogu doprinjeti smanjenju potrošnje u slučaju poremećaja u snabdevanju", navodi agencija.
Akcioni plan, u prvoj fazi, predviđa provjeru količina, obaveštavanje kupaca o mogućim prekidima u snabdjevanju i pozivanje industrije da racionalnije koristi gas. U drugom koraku, snabdevači pozivaju ugovorne kupce koji to mogu da urade da dobrovoljno prekinu snabdjevanje gasom. Veliki kupci se pozivaju da smanje potrošnju na minimum. Industrijskim kupcima i proizvođačima električne energije koji imaju ovu opciju preporučuje se prelazak na alternativni izvor energije.
U trećoj fazi, koja se smatra hitnom, snabdevači raskidaju one ugovore koji se mogu raskinuti, a industriji i proizvođačima električne energije nalaže se da pređu na alternativni izvor energije. Istovremeno je ograničeno snabdjevanje gasom.
Slovenija je u velikoj mjeri zavisna od ruskog gasa, što je posebno veliki problem za industrijske korisnike, jer samo 13 odsto uvezenog gasa troše domaćinstva. Ubedljivo najveća količina gasa se uvozi iz Austrije, odakle je prošle godine stiglo 85,1 odsto ukupno uvezenog prirodnog gasa, ali i u austrijskom Baumgartenu dominira gas iz Rusije. Uvoz iz Hrvatske porastao je za 1,1 odsto, ali je tržište sa Italijom, gde se godinama unazad uvozio i gas iz Alžira, potpuno stalo.