Ukidanje američkih sankcija na venezuelsku naftu može uskratiti kineske kupce jednog od najjeftinijih izvora nafte.
Trenutno se venezuelska Merey sirova nafta isporučuje Kini po nižoj cijeni od Brent nafte, s popustom od čak 20 dolara po barelu, prema izjavama trgovaca. To je jeftinije od sankcionirane iranske nafte, koja je dostupna s popustom od otprilike 13 dolara. Druge uspoređivane vrste nafte, poput kanadske Cold Lake nafte, trguju se po cijenama sličnim međunarodnim cijenama.
Iako će prilagodba potrajati, vjerojatno je da će olakšavanje restrikcija dovesti do povratka kupaca u Indiju i Sjedinjene Američke Države, koji su bili veliki kupci venezuelske nafte prije uvođenja sankcija, tvrde trgovci. Veća konkurencija za venezuelske barele trebala bi povećati cijene, uključujući i cijene Merey nafte, najpopularnije vrste među neovisnim rafinerijama Kine.
Kina je najveći svjetski uvoznik nafte, a njezine kupnje su ove godine znatno porasle kako je zemlja izlazila iz pandemije. Istovremeno, Kina je uspjela održati niske cijene za naftu izbjegavajući ili ignorirajući međunarodne sankcije na proizvođače poput Venezuele, Irana i Rusije, uzimajući njihovu naftu po povoljnijim cijenama.
Neovisne rafinerije, poznate kao "teapots", koje su uglavnom smještene u provinciji Shandong, bile su među najotpornijim kupcima venezuelske nafte od uvođenja sankcija 2019. godine. Merey sorta nafte ima visoku razinu sumpora, gusta je i u široj uporabi se koristi za asfaltiranje cesta.
Čak i ako venezuelske isporuke postanu preskupe za teapots, kineski naftni divovi i dalje bi mogli intervenirati. Naprimjer, nova mega rafinerija tvrtke PetroChina Co. u Jieyangu prvotno je bila dizajnirana za preradu venezuelske nafte.
Sjedinjene Američke Države su obustavile sankcije na različita venezuelska poduzeća, uključujući naftnu industriju, kako bi nagradile predsjednika Nicolasa Madura za njegovo prihvaćanje demokratskih procesa. Iako bi to vjerojatno proširilo bazu kupaca za naftu Južnoameričke nacije, to bi također povećalo opskrbu, što bi umjerenije utjecalo na cijene.
Prema analitičarima, proizvodnja Venezuele mogla bi porasti i do 25 posto, što bi pružilo olakšanje globalnim tržištima nafte koja su se zategnula nakon što su glavni proizvođači, predvođeni Saudijskom Arabijom i Rusijom, smanjili opskrbu.