Cijene nafte skočile su čak pet posto nakon najopsežnijeg i najkrvavijeg napada na Izrael u desetljećima, što prijeti rasplamsavanjem napetosti na Bliskom istoku, izvoru oko trećine svjetske nafte.
West Texas Intermediate (WTI) trgovao se blizu 86 dolara po barelu dok se premija rizika od rata vratila na tržišta. Broj mrtvih na obje strane nakon napada Hamasa na Izrael tijekom vikenda premašio je 1.100 dok borbe ulazile u treći dan, a Sjedinjene Američke Države su najavile slanje ratnih brodova u regiju.
Najnoviji događaji u Izraelu ne predstavljaju trenutnu prijetnju protoku nafte, ali postoji rizik da bi se sukob mogao pretvoriti u razorniji proxy rat, u koji bi bili uključeni SAD i Iran. Bilo kakva odmazda prema Teheranu zbog izvješća da je bio uključen u napade mogla bi ugroziti prolazak brodova kroz Hormuški tjesnac, ključnu prometnicu koju je Iran prethodno prijetio zatvoriti.
"Iako se najgori scenarij regionalnog rata mora uzeti u obzir, to nije moj osnovni scenarij", rekla je Vandana Hari, osnivačica singapurske analitičke tvrtke Vanda Insights. "Suzdržanost i razumni umovi prevladat će jer će u širem ratu biti samo gubitnici sa svih strana."
Cijene:
-
WTI za isporuku u studenom porasle su četiri posto na 86,08 dolara po barelu do 11:51 sati u Singapuru nakon što su ranije porasle i do 5,4 posto
-
Brent za isporuku u prosincu porastao je 3,7 posto na 87,68 dolara po barelu.
WTI i globalni benchmark Brent futuresi pali su ovog mjeseca za oko 10 dolara po barelu prije napada na Izrael, zbog briga o visokim kamatnim stopama i usporenom rastu koji su zamračili izglede za potražnjom. Te su strahove zasjenile pozitivne vijesti koje su potaknule oštar rast u trećem tromjesečju kada se balans na fizičkom tržištu pooštrio zbog produljenih ograničenja proizvodnje nafte koje je predvodila Saudijska Arabija.
Rat Izrael-Hamas smanjuje očekivanja da će Saudijska Arabija smanjiti ili ukinuti svoja ograničenja od milijun barela dnevno, napominju analitičari Citigroupa Ed Morse i Eric Lee u bilješci. Također raste opasnost da će Izrael napasti Iran, kažu.
Napadi dolaze nakon mjeseci opuštanja napetosti između Washingtona i Teherana, pri čemu su isporuke nafte iz Irana porasle na petogodišnji rekord uz implicitno blagoslovljenje Amerike. U ekstremnom scenariju, Iran bi se mogao osvetiti i usmjeriti protiv Hormuškog tjesnaca ako se Islamska Republika nađe u kutu. Tjesnac je ključan za kretanje gotovo 17 milijuna barela nafte i kondenzata svakodnevno.
"Ako Izrael izađe i izravno uplete Iran, vjerujemo da će Bidenovoj administraciji vjerojatno biti teško nastaviti usvajati takav režim popustljivih sankcija", rekla je analitičarka RBC Capital Markets Helima Croft u bilješci. "Očekujemo da će kritičari u Kongresu i drugdje tvrditi da Bijela kuća pruža Iranu financijske mogućnosti da sponzorira takve zlonamjerne aktere."