Nafta ide prema najvećem tjednom padu od ožujka jer su zabrinutosti oko globalnog gospodarstva zamutile izglede za potražnjom, pri čemu su komoditeti potreseni rastom američkog dolara i skokom kamatnih stopa.
West Texas Intermediate (WTI) se blago približava razini od 83 dolara po barelu, nakon što je u četvrtak završio na najnižoj razini od kraja kolovoza. Američki benchmark za naftu pao je za više od devet posto tijekom tjedna, s velikim gubicima u srijedu i četvrtak.
Nafta je izgubila dobitke tijekom ovog tjedna nakon slabih podataka o potrošnji benzina u SAD-u, uz porast zaliha tog goriva. To je potaknulo debatu o tome je li raniji rast cijena uništavao potražnju za proizvodima, iako Goldman Sachs Group Inc. tvrdi da su te zabrinutosti pretjerane.
"Pad potražnje za benzinom nije iznenađujući jer se utjecaj inflacije na kućne proračune počeo pokazivati", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju, bez Japana, u Mizuho Bank Ltd. Ipak, nafta će ostati volatilna tijekom prvog kvartala jer su zalihe i dalje napete, dodao je.
Nakon što je naglo skočila u trećem kvartalu jer su čelnici OPEC+ Saudijska Arabija i Rusija smanjili opskrbu i zalihe su padale, cijena nafte okrenula se u suprotnom smjeru u posljednjih tjedan i pol kako su se pogoršale makroekonomske zabrinutosti. Ipak, i Moskva i Rijad su potvrdili svoju predanost smanjenju proizvodnje do kraja godine, pri čemu je Saudijska Arabija također povećala svoje službene prodajne cijene.
Cijene:
-
WTI za isporuku u studenom porasla je 0,3 posto na 82,59 dolara po barelu u 12:01 sati u Singapuru.
-
Brent za isporuku u prosincu porastao je 0,3 posto na 84,32 dolara po barelu.
Pad cijene nafte dijelom je potaknut rastom američkog dolara, što čini komoditete skupljim za većinu kupaca. Osim toga, brz i izražen skok kamatnih stopa prijeti podrivanjem gospodarskog rasta povećavajući troškove zaduživanja za potrošače i tvrtke, što potencijalno može naštetiti potrošnji energije.
Bliska budućnost cijena nafte oblikovat će se kasnije u petak na temelju mjesečnih podataka o plaćama u SAD-u. Snaga tih podataka utjecat će na očekivanja o sljedećim koracima Federalnih rezervi, koje su podizale kamatne stope kako bi suzbile inflaciju.