Već četvrti dan cijena nafte pada jer su makroekonomske zabrinutosti oko buduće potražnje zasjenile trenutačnu tržišnu napetost zbog nedostatne proizvodnje.
Barel američke nafte West Texas Intermediate (WTI) sada je na 88 dolara nakon pada od 2,2 posto u trgovanju u ponedjeljak.
Istodobno, analitičari banke Citigroup predviđaju da bi iduće godine barel Brenta mogao pasti na oko 70 dolara jer se očekuje višak na tržištu kako rastu isporuke od zemalja koje nisu članice skupine OPEC+.
Od prošle srijede je barel WTI-ja pojeftinio za šest posto zbog bojazni oko razvoja situacije s globalnim gospodarstvom. U proteklom tromjesečju cijena nafte porasla je za 29 posto i mnogi su je analitičari već vidjeli na 100 dolara za barel, no visoke kamatne stope poskupljuju skladištenje i prijevoz sirove nafte dok snažniji dolar samo znači da je ona kupcima skuplja.
"Pad cijene ima malo veze s fundamentima, a puno s rastućim kamatama i snažnijim dolarom. Ipak mislim da još ima nešto prostora da cijena nafte raste", smatra Warren Patterson koji se bavi robom u bankarskoj grupaciji ING.
OPEC je proteklog mjeseca zadržao proizvodnju na istoj razini nakon ranijeg smanjivanja proizvodnje, a članice grupe OPEC+ trebaju u srijedu održati online sastanak premda se ne očekuju nikakve promjene u sadašnjem odnosu prema tržištu.
Manjak isporuke je djelomično nadoknađen većom proizvodnjom u SAD-u i Turskoj, a uskoro bi ponovno mogao proraditi ključni naftovod od Kurdistana prema Mediteranu, što bi vjerojatno dodatno smanjilo cjenovni pritisak.