Nafta se blago povećala, trgujući blizu najviše razine ove godine prije izvješća koja bi mogla pružiti dodatne uvide u izglede za potražnju i ponudu.
Cijena West Texas Intermediate napredovala je prema 88 dolara po barelu, nakon što je u ponedjeljak skliznula za 0,3 posto jer su tehnički pokazatelji sugerirali da su njezini raniji dobitci možda pretjerani. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i Američka agencija za energetske informacije (US Energy Information Administration) objavit će mjesečna izvješća o tržištu kasnije u utorak, dok će izvješće Međunarodne energetske agencije (International Energy Agency) biti objavljeno u srijedu.
Osnovni faktori koji su potaknuli rast cijene nafte od lipnja i dalje su snažni. Stalni članovi OPEC+, Rusija i Saudijska Arabija, drže pod kontrolom opskrbu, dok se izgledi za potražnju u najvećem uvozniku, Kini, poboljšavaju, a izgledi za ulazak SAD-a u bolnu recesiju sve su manji.
Američki dolar također je zabilježio najveći pad u gotovo dva mjeseca u ponedjeljak, čime su komoditeti cijenjeni u toj valuti postali privlačniji za većinu kupaca.
"Usmjereni momentum je trenutačno iscrpljen", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights u Singapuru. "Nafte su potrebni novi znakovi kako bi odabrali smjer. Mogli bismo vidjeti zadržavanje razine od oko 90 dolara za Brent."
U međuvremenu, dizel bilježi rast nakon što je Rusija ovog mjeseca ograničila izvoz tog goriva koje je osnovno za globalno gospodarstvo. To je pomoglo europskim terminskim ugovorima da prvi put od siječnja premaše 1.000 dolara po toni.
Cijene:
-
WTI za isporuku u listopadu porasla je za 0,3 posto na 87,58 dolara po barelu u 7:29 sati u Londonu.
-
Futures su u ponedjeljak dosegnule 88,15 dolara, najvišu razinu od studenog 2022. godine.
-
Brent za isporuku u studenom dobio je 0,2 posto na 90,86 dolara po barelu.