Rusija je zaradila 24 milijarde dolara od prodaje energije Kini i Indiji u samo tri mjeseca nakon invazije na Ukrajinu, što pokazuje da više globalne cijene ograničavaju napore SAD i Evrope da kazne predsjednika Vladimira Putina.
Kina je potrošila 18,9 milijardi dolara na rusku naftu, gas i ugalj od marta do kraja maja, što je skoro duplo više nego godinu dana ranije, pokazuju najnoviji podaci carine. U međuvremenu, Indija je u istom periodu izdvojila 5,1 milijardu dolara, pet puta više nego prije godinu dana. To je dodatnih 13 milijardi dolara prihoda iz obje zemlje u poređenju sa istim mjesecima 2021.
Veća potrošnja pomaže da se nadoknadi smanjena kupovina iz SAD i nekih drugih zemalja koje su zaustavile ili usporile kupovinu kako bi kaznile Rusiju za rat. Zabrane su dovele do porasta cijena alternativnih zaliha i podstakle inflaciju koja prijeti da velike ekonomije pošalje u recesiju.
"Kina već kupuje u suštini sve što Rusija može da izvozi putem gasovoda i pacifičkih luka", rekao je Lauri Myllyvirta, vodeći analitičar u Centru za istraživanje energije i čistog vazduha, koji prati ruske energetske tokove od izbijanja rata. "Indija je bila glavni kupac tereta iz Atlantika koji Evropa više ne želi".
Malo je vjerovatno da će se ta gužva uskoro biti gotova, sa cijenama energije mnogo višim nego što su bile u ovo vrijeme prošle godine, čak i ako se uračunaju veliki popusti na globalne indekse koje Rusija nudi da bi privukla kupce. Na osnovu obima, kineski uvoz nastavio je polako da raste u junu, dok bi Indija mogla imati podsticaj da još više pojača kupovinu u narednim mjesecima pošto zabrana Evropske unije na rusku naftu stupi na snagu, rekao je Myllyvirta.
Kina i Indija i dalje prate Evropu kao blok, u smislu ukupne prodaje ove godine, prema istraživanju Myllyvirta. Međutim, kupovina u Evropi nastaviće da se smanjuje kako zabrane uvoza uglja i nafte stupaju na snagu i kako Rusija prekida isporuke gasa nekim evropskim kupcima.
Rusija ima dugogodišnje trgovinske i strateške odnose sa Kinom i Indijom, a uz ponudu velikih popusta na cijene prihvata i plaćanja u lokalnoj valuti kako bi pomogla da trgovinski tokovi ostanu jaki ove godine.
Kina je najveći svetski uvoznik energije i ima namjenske cjevovode za sibirsku naftu i gas. Čak i kada je potrošnja energije bila smanjena tokom prve polovine 2022. – djelimično zbog Covid-19 – trošila je mnogo više na rusku energiju zbog viših cijena i malog povećanja obima.
Povećanje potrošnje Indije nakon rata bilo je mnogo dramatičnije, jer ne dijeli kopnenu granicu sa Rusijom, a njene luke su obično predaleko za isplativu isporuku. Pored većih količina u nafti i uglju, Indija je uvezla i tri tereta ruskog tečnog prirodnog gasa od početka rata, u poređenju sa jednim u istom periodu prošle godine, prema podacima Bloomberg praćenja brodova.
"Istorijski gledano, Indija je kupovala vrlo malo ruske nafte, ali rat u Ukrajini i naftni embargo od strane EU doveli su do rebalansa tokova trgovine naftom", rekao je u istraživanju Wei Cheong Ho, analitičar kompanije Rystad Energy.