U bilo kojem drugom trenutku u istoriji, trenutno stanje globalnog tržišta dizela bi dovelo neke zemlje u paniku. Širom svijeta, cijene ovog goriva su izuzetno visoke u odnosu na sirovu naftu od koje se pravi, što ukazuje na nestašicu koja bi trebalo da uzbudi vlade koje su opsjednute inflacijom širom svijeta. A za samo nekoliko mjeseci, sjeverna hemisfera će ući u zimu, što će povećati potražnju za grijanjem.
Dobra vijest je da je tržište izgledalo još gore prošle godine, nakon invazije Rusije na Ukrajinu - a cijene su na kraju pale, uz pomoć relativno blage zime. Međutim, današnje smanjene rezerve znače da svijet ne može sebi da priušti bilo kakva bikovska iznenađenja na tržištu: restrikcije u ponudi mogu se pojaviti u bilo kojem trenutku, ili šokovi u potražnji mogu doći od hladnog vremena ili iznenađujuće snažnih ekonomija.
"Treba da počnemo da pravimo zalihe sada, jer obično počinju sezonski da se povlače od septembra", rekao je Eugene Lindell, šef rafinisanih proizvoda u industrijskoj konsultantskoj firmi FGE. "Postoji zabrinutost da se zalihe neće dovoljno povećati prije oktobra i tada ćemo početi da primjećujemo povlačenja s onoga što prijeti da bude niska osnova."
Srž problema sa zalihama dizela sada leži u Evropi i na atlantskoj obali Sjedinjenih Američkih Država, dodao je.
Tržište nafte je uzdrmano zbog rasta marži za proizvodnju goriva u proteklim nedjeljama, pri čemu su restrikcije u rafinerijama smanjile globalne zalihe u vrijeme kada proizvođači nafte, uključujući Saudijsku Arabiju, drže barele van tržišta.
Mršave zalihe
Zalihe goriva tipa dizel u sjeverozapadnoj Evropi će se smanjivati u narednim mjesecima, prema konsultantskoj firmi Wood Mackenzie Ltd. Iako je to tipično za ovo doba godine, zalihe su trenutno niže od istorijskih normi - mada su i dalje veće u odnosu na prethodnu godinu.
"Pogled na snabdijevanje dizelom u Evropi je restriktivan prema našoj trenutnoj prognozi, što je posljedica očekivanog smanjenja prinosa dizela iz lakše sirove nafte, prelazak na prinose avionskog goriva i neočekivanih zastoja u rafinerijama", rekla je Emma Howsham, istraživačka analitičarka za rafinisanje i tržište naftnih proizvoda u kompaniji Wood Mackenzie. "Očekuje se da će potražnja rasti mjesec za mjesecom do novembra."
Prelazak na manje guste nafte - rezultat smanjenja proizvodnje Saudijske Arabije, Rusije i drugih zemalja - doveo je do toga da su prinosi dizel goriva manji od 1,6 odsto u julu u odnosu na istorijski prosjek, rekla je.
Usred postojeće restrikcije u snabdijevanju, tržišta pažljivo prate Kinu, dok iz rafinerija očekuju novi krug vladinih kvota za izvoz goriva, što će im omogućiti da nastave isporuku goriva. Iako obilni kineski tokovi mogu pomoći da se ublaži trenutno zatezanje, postoji mogućnost da ovoga puta pruže samo ograničeno olakšanje.
Malo je vjerovatno da će doći do naglog porasta kineskih isporuka dizela, čak i nakon izdavanja kvota, rekao je Jianan Sun, analitičar za naftu u kompaniji Energy Aspects. Domaća potražnja za dizelom u Kini je "iznenadila nagore" pošto su veći od očekivanih troškovi infrastrukture kompenzovali gubitke s tržišta nekretnina, dodao je. Kao rezultat toga, zalihe se nisu povećavale čak ni tokom sezone slabije potražnje, rekao je Sun.
U Sjedinjenim Američkim Državama, maloprodajne cijene dizela neprestano rastu od kraja jula, toliko da su doprinijele inflaciji više nego benzin u avgustu. Američke rafinerije nisu bile u mogućnosti da tokom ovog ljeta povećaju zalihe, a to je uobičajeni period rasta snabdijevanja između sezone usjeva i pred zimsku grijnu sezonu. To je zato što su tržišni uslovi učinili da skladištenje bude gubitnički poduhvat, slično kao i prošle godine.
Glavni dobavljač Nove Engleske, rafinerija Irving na istoku Kanade, proći će kroz veće održavanje koje će trajati sedam nedjelja počevši od septembra. Zbog toga će taj region biti izvan dosega cjevovoda, na milosti i nemilosti pomorskih isporuka iz daljih krajeva.
Bikovski ulozi
Performanse tržišta dizela su važne i van svijeta nekoliko specijalizovanih trgovaca.
U najširem smislu, ovaj tip goriva - koje ima različite specifikacije i koristi se u svemu, od automobila i brodova do grijanja i teške mehanizacije - čini najveći dio tražnje za naftnim proizvodima.
Hedž fondovi povećavaju svoje bikovske uloge, a neto dugoročne pozicije na "gasoil" na ICE-u dostigle su najviši nivo od marta 2022. prošle nedjelje. Neto dugoročne pozicije na dizel na Nymexu takođe su skočile na najviši nivo u posljednjih 18 mjeseci ranije ovog mjeseca.
Izvan toga, to je vitalno gorivo za svjetski lanac snabdijevanja, i ozbiljne nestašice i šokovi u cijeni mogu imati posljedice po vlade i industrije.
Prošle godine, visoke cijene dizela izazvale su štrajkove kamiondžija širom Azije, pritiskajući vlade koje pokušavaju da spriječe inflaciju zbog rastućih energetskih troškova. U Sjedinjenim Američkim Državama, poljoprivrednici i kompanije za prevoz koji kupuju u veleprodaji podložniji su povećanim troškovima.
Trenutna kriza ističe dilemu država u fazi zatvaranja rafinerija nafte dok pokušavaju da se preusmjere dalje od fosilnih goriva.
Nedavne vrućine su ograničile proizvodnju rafinerija i uticale na globalni sistem koji se još uvijek suočava sa zaustavljanjem nekoliko postrojenja proteklih godina, rekao je Lindell iz FGE-a.
(Ažurirano u 16. pasusu pozicijama "ICE gasoila")