Cijena nafte pala je nakon što se sedam tjedana povećavala, uslijed promjene prema manje rizičnim imovinama potaknutim zabrinutošću zbog Kine.
West Texas Intermediate pao je prema 82 dolara po barelu nakon najdužeg niza tjednih dobitaka od sredine 2022. godine. Indeksi dionica pali su na početku tjedna, pogođeni pogoršanjem krize na tržištu nekretnina u Kini. Američka valuta porasla je treći dan zaredom, što je naštetilo atraktivnosti robe cijenjene u toj valuti.
Cijena sirove nafte porasla je za otprilike četvrtinu od svojih najnižih vrijednosti u lipnju, jer su ključni članovi OPEC+ (Rusija i Saudijska Arabija) smanjili opskrbu. To je pomoglo da se tržište prebaci u deficit od više od dva milijuna barela dnevno u ovom kvartalu, kako je procijenila proizvođačka grupa. Rastući rizici za protok ruske nafte kroz Crno more uslijed rata u Ukrajini također su pridonijeli ovom rastu.
U isto vrijeme, izgledi u SAD-u su se poboljšali kako sve veći broj ekonomista, uključujući i osoblje Federalnih rezervi, sada predviđa da će zemlja izbjeći recesiju, što bi moglo podržati potražnju za energijom.
"Ovaj uzlet je bio previše fokusiran na ekonomski sentiment u SAD-u, ignorirajući stanje u Europi i Kini", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights iz Singapura. "Provjera stvarnosti je kasnila."
Utorak će donijeti uvid u stanje u Kini s podacima o industrijskoj proizvodnji, uključujući i rafinerijski sektor. Zemlja, najveći svjetski kupac nafte, otvarala je nove tvornice, podupirući potražnju za uvozom.
Cijene:
-
WTI za isporuku u rujnu pao je 0,9 posto na 82,47 dolara po barelu u 11:33 sati u Singapuru.
-
Brent za isporuku u listopadu oslabio je 0,9 posto na 86,07 dolara po barelu.