Nafta ide prema šestom uzastopnom tjednom dobitku, najdužem nizu u više od godinu dana, nakon što su Saudijska Arabija i Rusija produžili smanjenje proizvodnje i za naredni mjesec, a američke zalihe su rekordno pale.
Cijena West Texas Intermediate približava se 82 dolara po barelu, čime su dobici tijekom šestotjednog razdoblja porasli za oko 18 posto. Saudijska Arabija je u četvrtak objavila da će produžiti svoje jednostrano smanjenje proizvodnje nafte od jedan milijun barela dnevno do rujna i da se taj potez može dalje produžiti ili čak produbiti. Rusija će također produžiti svoje smanjenje naredni mjesec.
SAD je s druge strane zabilježio do sada najveće smanjenje zaliha sirove nafte prošlog tjedna, kako su zalihe smanjene za više od 17 milijuna barela, pružajući daljnje dokaze o sve zategnutijem tržištu.
Rast cijene sirove nafte znači da su futuresi u New Yorku sada izbrisali sve gubitke tijekom godine usprkos rastućim očekivanjima, uključujući i Bank of America Corp., da SAD neće skliznuti u recesiju unatoč kampanji podizanja kamatnih stopa Feda. Ipak, sumnje u neuvjerljiv oporavak Kine ostaju izazov za izglede unatoč naporima Pekinga da potakne rast.
Da bi preokrenula pad u prvom dijelu godine, Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici kolektivno su smanjili opskrbu, što su Saudijska Arabija i Rusija povećali dodatnim dobrovoljnim rezovima.
"Ova smanjenja opskrbe napokon stežu naftno tržište, posebno u vrijeme ljetne potražnje", rekla je Charu Chanana, tržišna strateginja u Saxo Capital Markets Pte, referirajući se na rezove OPEC+.
Goldman Sachs Group Inc. procijenio je ovog tjedna da je globalna potrošnja nafte dosegla rekord u srpnju, nadmašujući opskrbu i stvarajući deficit na tržištu. S druge strane, ANZ Group Holdings Ltd. rekao je da smanjenja opskrbe stežu tržište i da bi cijena Brenta mogla doseći 100 dolara po barelu do kraja godine.
Cijene:
-
WTI za isporuku u rujnu porastao je 0,2 posto na 81,72 dolara po barelu u 11:20 sati u Singapuru.
-
Brent za isporuku u listopadu bio je 0,1 posto viši na 85,23 dolara po barelu.