Nafta se stabilizirala nakon najvećeg mjesečnog napretka od početka 2022. godine, budući da su znakovi o zategnutijem globalnom tržištu nafte kompenzirani naznakama da bi rast mogao usporiti nakon tako brzog porasta.
Cijena West Texas Intermediate gotovo se nije promijenila ispod 82 dolara po barelu nakon što je u srpnju skočila 16 posto. Ti dobici, koji su podigli cijene na najvišu razinu u tri mjeseca, temelje se na znakovima da je potražnja premašila opskrbu nakon što je OPEC+ smanjio proizvodnju. Osim toga, usporavanjem inflacije u SAD-u obnovljene su spekulacije da najveća svjetska ekonomija može izbjeći recesiju.
Ipak, porast cijene nafte znači da je njen relativni indeks snage u 14 dana porastao na blizu 70, što ukazuje na to da bi tržište moglo biti "prekupljeno" u kratkom roku i suočiti se s korekcijom prema dolje. U međuvremenu, fondovi kojima se trguje na burzi nafte zabilježili su najveći tjedan odljeva u više od godinu dana.
Porast cijene nafte pratilo je niz banaka, uključujući Goldman Sachs Group Inc., koje sugeriraju da tržište sada ima deficit nakon pada cijena u prvom dijelu godine zbog viška ponude. Zajednički ministarski nadzorni odbor OPEC+ trebao bi u petak održati internetski pregled tržišta kako bi procijenio utjecaj smanjenja proizvodnje koju su predvodili Saudijska Arabija i saveznik Rusija.
"Cijene i dalje prate poboljšane uvjete opskrbe", rekao je Yeap Jun Rong, strateg tržišta u IG Asia Pte u Singapuru, referirajući se na nedavna smanjenja proizvodnje. "Sve će oči biti uprte u njen najviši rezultat u ovoj godini, što bi moglo odrediti mogu li cijene izaći iz srednjoročnog raspona."
Cijene:
-
WTI za isporuku u rujnu pala je 0,2 posto na 81,63 dolara po barelu u 12:20 poslijepodne u Singapuru.
-
Brent za isporuku u listopadu smanjio se za 0,2 posto na 85,23 dolara po barelu.