Ruski potez da promijeni vlasništvo nad Sahalin-2 projektom prirodnog plina mogao bi još više suziti globalna tržišta tjerajući Japan da se natječe s Europom za alternativne izvore opskrbe.
Dekret predsjednika Vladimira Putina o prijenosu prava za tvornicu na novu rusku tvrtku nema neposredan utjecaj na najvećeg kupca projekta, rekao je japanski premijer Fumio Kishida. Glasnogovornik Kremlja, Dmitry Peskov, također je rekao da trenutačno nema prijetnje opskrbi LNG-om iz tvornice. Japanske trgovačke kuće Mitsubishi Corp. i Mitsui & Co. zajedno posjeduju 22,5 posto projekta.
Usprkos tome, drugi najveći svjetski kupac LNG-a razmatra zamjenu ruskih tokova s kupnjom na "spot" tržištu ili iz drugih zemalja, rekao je ministar trgovine Koichi Hagiuda. Japan je već zatražio od vladinih dužnosnika u SAD-u i Australiji više opskrbe kako bi se smanjila ovisnost o Rusiji, rekao je.
To je preslikana slika s naporima Europske unije da se odvikne od ruskih zaliha kao kaznu za invaziju na Ukrajinu, uključujući pristanak na kupnju dodatnih količina od SAD-a ove godine. Rusija je ozbiljno ograničila izvoz plina u Europu prošlog mjeseca dok Putin pojačava svoju upotrebu plina kao oružja, uzrokujući nove šokove cijena uoči vrhunca zimske potražnje.
"Ako je projekt Sahalin, koji je opskrbljivao Japan po konkurentnim cijenama, u takvom stanju neizvjesnosti, postoji opasnost od daljnjeg rasta spot cijena, što bi čak moglo izazvati paniku na tržištu", rekao je Hiroshi Hashimoto, analitičar u Institut za energetsku ekonomiju u Japanu.
Europske cijene plina više su se nego udvostručile od početka godine, dok su azijske cijene porasle za oko trećinu.
Neugovoreni LNG već je ograničen. Osim toga, azijski kupci gube u odnosu na Europu na cijenama, što znači da fleksibilni LNG iz SAD-a daje prednost odredištima od Ujedinjenog Kraljevstva do Španjolske umjesto Japana ili Kine. Japanska komunalna poduzeća već su požurila kupiti više super "ohlađenog" goriva tijekom rekordnog toplinskog vala krajem lipnja, što je pridonijelo višim azijskim cijenama LNG-a.
Očekuje se da će globalno LNG tržište ostati tijesno do 2026., navodi BloombergNEF. Dodatna opskrba iz novih tvornica u Kataru i SAD-u trebat će nekoliko godina da stigne, što bi potencijalno izazvalo stalnu konkurenciju i nestašice u onim zemljama koje ne mogu platiti više cijene.
Ovo je drugi put da se Kremlj izravno umiješao u projekt Sahalin-2 i na taj način prijeti stranim ulaganjima. 2006. godine dobavljač plina Gazprom PJSC, koji nije imao iskustva s LNG-om, preuzeo je kontrolu nad razvojem od Shell Plc-a nakon što su regulatori zaprijetili da će zatvoriti projekt vrijedan 22 milijarde dolara zbog ekoloških razloga. Projekt u 100 postotnom stranom vlasništvu, odobren kao sporazum o podjeli proizvodnje 1994., postao je anomalija kada je Putin pojačao kontrolu nad domaćom energetskom industrijom.
Shell, koji drži 27,5 posto udjela u postrojenju na dalekom istoku Rusije, najavio je da će izaći iz projekta nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Također se ne bi obvezao ni na kakva nova ulaganja u zemlji.
Japan će odlučiti može li ostati nakon procjene ponuđenih uvjeta, rekao je Hashimoto. U nadolazećim godinama bit će sve teže poslovati u Rusiji, uključujući sudjelovanje u budućim projektima ukapljivanja kao što je Novatek PJSC Arctic LNG 2.
"Ovo dodaje novi sloj složenosti postojećim kupoprodajnim ugovorima, koji će se možda morati prenijeti na novu tvrtku", rekao je Kaushal Ramesh, analitičar norveškog konzultanta Rystad Energy. "U bliskoj budućnosti, velike su šanse da će nastaviti s opskrbom prema dugoročnim ugovorima."
-- Uz pomoć Yuki Hagiwara i Olge Tanas.