Nafta je krenula ka trećenedjeljnom padu, što je njen najduži ciklus gubitaka ove godine, a sve zbog zabrinutosti da će potencijalna recesija smanjiti potražnju za energijom.
West Texas Intermediate (WTI) trgovao se ispod 106 dolara po barelu nakon što je u četvrtak oslabio jer su sirovine bile pogođene ekonomskom situacijom. Američka naftna referentna vrijednost je pala za više od jedan odsto ove nedjelje uprkos znacima da fizičko tržište sirove nafte ostaje zategnuto.
Podaci su ove nedjelje pokazali slabost na polju potrošnje građana u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), koja je bez sumnje najveći doprinosilac bruto domaćem proizvodu. To je usljedilo nakon zaokreta Federalnih rezervi da agresivno pooštre politiku kako bi se ugušila bijesna inflacija.
Nafta je oslabila za oko osam odsto u junu pošto su investitori zabrinuti zbog potencijalnog globalnog usporavanja, što je narušilo rast podstaknut ratom u Ukrajini, prekidima u snabdjevanju i rastućom tražnjom. Skok cijena uznemirio je predsednika Joa Bidena, koji predvodi napore da natjera proizvođače na Bliskom istoku da povećaju proizvodnju sirove nafte.
"Nafta bi mogla ostati nestabilna", rekao je Zhou Mi, analitičar Instituta za istraživanje Chaos u Šangaju, koji je povezan sa kompanijom Chaos Ternary Futures. Produbljivanje straha od recesije bi naštetilo naftnim proizvodima i smanjilo marže prerade, kaže Zhou.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici ratifikovali su povećanje proizvodnje nafte ove nedjelje, čime je završen povratak zaliha blokiranih tokom pandemije. Biden će kasnije ovog mjeseca otputovati na Bliski istok kako bi pozvao Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate da dodatno povećaju zalihe.
Kao znak da američka potražnja zasad ostaje snažna, predviđa se rekordan broj vozača koji će krenuti na put ovog vikenda povodom Dan nezavisnosti, podstičući potrošnju benzina. Prosječne maloprodajne cijene na pumpama su lagano pale posljednjih nedjelja nakon što su u junu dostigle rekord iznad pet dolara po galonu.
Mjesečne razlike u cijeni fjučersa koju trgovci prate za indikacije o snazi potražnje, nastavljaju da daju uglavnom pozitivne signale. Razlika između dva najbliža fjučers ugovora za tip nafte "brent" iznosila je 3,42 dolara po barelu, u odnosu na 2,73 dolara prije mjesec dana.
Ekonomski podaci iz Azije, međutim, ukazuju na slabljenje uslova. PMI-jevi (Purchasing Managers' Index) iz cijelog regiona su u junu smanjeni, a Južna Koreja i Tajland su među onima koji pokazuju najveći pad, navodi S&P Global.
"Kada se radi o nafti, jasno je da je makro razvoj i dalje ključni pokretač za usmjeravanje cijena u ovom trenutku", rekao je Warren Paterson, šef strategije za sirovine u ING Groepu sa sjedištem u Singapuru. "U osnovi, tržište je i dalje zategnuto, tako da očekujemo samo ograničen pad cijena."