Iako bi svi rudari plemenitih metala imali koristi od zaokreta Fed-a, analitičari Bloomberg Intelligencea (BI) vjeruju da zlato nudi veću zaštitu u odnosu na metale platinske skupine (PGM) u slučaju evropske recesije - ključne regije potražnje za platinom. Zlato nosi pozamašnu premiju osiguranja protiv stagflacije i rastućih političkih napetosti, ta bi se premija mogla održati ako je historija vodič, posebno budući da snažna kupovina centralnih banaka potiče potražnju. PGM rudari suočavaju se s višestrukim vjetrovima kao što su izazovni radni uvjeti u Južnoj Africi usred nestanka struje, dok se bore za povećanje količina kako bi nadoknadili fiksne troškove. Neki od kopača zlata u poziciji su zaraditi dodatne unce, što bi moglo pomoći u nadoknadi troškova.
''Činjenica da su Federalne rezerve i većina centralnih banaka i dalje fokusirane na pooštravanje unatoč kolapsu roba, proizvođačkih cijena i bankovnih depozita, može nagovijestiti ozbiljno ekonomsko resetovanje'', navodi Mike McGlone, makro strategist BI.
Kada je riječ o cijenama zlata za ostatak godine, one će uveliko ovisiti od izvedbe američkih dionica i stanja američke ekomonije.
''Najbolje alternative zlatu -američke obveznice i dionice - osiguravaju visoke prinose i pozitivan rast u prvom polugodištu, što je, ako se održi, prepreka za metal. Odljev ETF-a zlata više je nego neutraliziran snažnom kupovinom centralne banke. Ako tržište dionica padne zbog potencijalne recesije u SAD-u, a stope to isprate, zlato bi moglo biti na dobitku'', navodi McGlone.
Dalje pojašnjava da bi moglo biti malo poticaja za ulaganje u zlato s prinosom američkih obveznica od oko pet posto, a indeks S&P 500 porastao je za oko 15 posto do 16. juna.
''Radi se o održivosti, a izgledi Bloomberg Economicsa za drugu polovinu godine mogu uticati na potencijal za rast tržišta zlata prema ključnom katalizatoru -medvjeđem tržištu dionica. Ako se rast dionica iz prve polovine nastavi, vjerovatnije je da će Fed zadržati visoke stope''.
Rastuće dionice
Akumulacija u centralnoj banci i potencijal za globalno ekonomsko usporavanje, na pozadini najagresivnijeg razdoblja dizanja stopa ikada, mogli bi pripremiti teren za kretanje zlata prema 3.000 dolara za uncu.
McGlone ističe da su rastuće dionice primarni faktor koji drži Fed na oprezu, ali dobici bi se mogli pokazati kratkotrajnim, što bi dovelo do deflacijske recesije i rasta zlata.
''Cijena metala po unci na otprilike pola nivoa S&P 500 u drugom kvartalu mogla bi biti prednost, posebno ako se američka ekonomija smanji. Historija procvata koji su propali kada se ukloni prekomjerna likvidnost mogla bi pripremiti pozornicu da se zlato održi iznad 2.000 dolara'', navodi McGlone te dodaje: ''Deflacija roba, koja je pala za oko 20 posto u proteklih 12 mjeseci, mogla bi dovesti do inflacije zlata od oko sedam posto''.
Kada je riječ o platini, analitičari BI Emmanuel Munjeri i Grant Sporre navode da se prognoze platine popravljaju kako tržište pada u deficit, ali sedam godina prekomjerne ponude znači da su zalihe i dalje visoke, što bi moglo ograničiti nagli skok cijene. Unatoč tome, spremnost investicijskih fondova da drže metal ili kinesko gomilanje zaliha mogla bi ubrzati fizičku skučenost tržišta, predstavljajući rizik nagore.
Pad tromjesečnih stopa zakupa platine na oko 4,5 posto početkom juna s vrhunca u maju 2022. od blizu 11 posto sugerira da je napetost na fizičkom tržištu možda popustila.
''Cjenovni rizici i dalje su nagnuti prema gore jer su nivoi zaliha pod pritiskom, budući da predviđamo da će tržište platine biti u deficitu 2023. Ipak, značajne nadzemne zalihe mogle bi ograničiti bilo kakav nagli porast cijene metala do kraja godine. Ali s obzirom na kombinaciju naših očekivanja da će se tržišni deficiti nastaviti kroz deceniju i izglede za poboljšanje potražnje za platinom, metal bi lako mogao narasti iznad 1.000 dolara za uncu'', navode Munjeri i Sporre.
Prema podacima Metal Focusa, nadzemne zalihe platine pale su za nešto više od 50.000 unci u 2022., dovodeći ukupnu količinu na 10,3 miliona unci.
Kako dalje navode opskrba platinom mogla bi neznatno porasti u periodu 2023.-24. dok se industrija oporavlja od poremećaja povezanih s pandemijom, prekida rada i napajanja u Južnoj Africi i izolacije Rusije. Međutim, ovi vjetrovi mogu potrajati, predstavljajući negativan rizik. Unatoč tome, južnoafrički proizvođači fokusirani su na povećanje proizvodnje od 2026.
Zalihe platine
Prema mišljenju Munjeri i Sporre, ponuda platine mogla bi porasti za tri posto u sljedeće dvije godine, iako će čitavu deceniju vjerovatno ostati znatno ispod nivoa prije Covid-19 i dosegnuti vrhunac na nešto ispod 7,5 miliona unci do 2026.
''Ograničenja električne energije u Južnoj Africi mogla bi nastaviti ograničavati rastući potencijal u regiji. Od 2025. nadalje, zaliha platine mogla bi rasti jedan do dva posto godišnje kako se novi projekti u Zimbabveu, Južnoj Africi i Sjevernoj Americi iscrpljuju i opadaju. Zimbabve je jedina regija u razvoju jer Zimplats proširuje i rudarske i talioničke kapacitete'', ističu analitičari BI.
Dalje pojašnjavaju da je iskopana ponuda pala u odnosu na nivoe prije Covid-19, uz istovremeni rast cijena u posljednje dvije godine potaknula su nove projekte iskopavanja ili proširila postojeće.
''U našem središnjem scenariju, ova opskrba raste na poštenih 280.000 unci do 2026. od 2022., iako postoji 200.000-300.000 unci u potencijalu rasta ako se sve južnoafričke operacije približe punom kapacitetu s ograničenim prekidima napajanja i sigurnosnim zastojima. Pet projekata ima sposobnost dodavanja daljnjih 900.000 unci opskrbi platinom do 2030. godine, iako bi svi mogli biti odgođeni, usporeni ili čak odloženi ako se tržišni izgledi pogoršaju. Od ovih projekata, vjerujemo da Mogalakwenaexpansion, Ivanhoe's Platreef i Northam's Eland imaju najbolje izglede za razvoj'', zaključuju Munjeri i Sporre.
Govoreći o paladijumu, Munjeri i Sporre navode da ublažavanje uskih grla opskrbe auto industrije tokom 2023.-24. možda neće biti dovoljno da spriječi pad potražnje za paladijem, povećavajući uticaj supstitucije i štednje na nizu krajnjih tržišta. Kako električna vozila zauzimaju sve veći tržišni udio, potražnja bi se mogla dodatno smanjiti počevši od 2025.
Potražnja za paladijem u automobilskom sektoru mogla bi nastaviti padati, pri čemu bi taj pad u 2023. iznosio dva posto na 8,4 miliona unci prema analizi ova dva analitičara, pri čemu bi se 2019. mogla pokazati kao vrhunac s 9,65 miliona unca.
'' Iako su se poremećaji u lancu snabdijevanja poluvodičima možda smanjili, pomak prema električnim vozilima mogao bi poremetiti sposobnost OEM-a za automobile da odgovore na bilo kakvo iznenađenje u potražnji. Ipak, zabrinutosti zbog recesije mogli bi uzrokovati pad u oporavku prodaje novih vozila'', ističu Munjeri i Sporre.
Zamjena platine paladijem u benzinskim autokatalizatorima i štednja u postojećim autokatalizatorima bogatim paladijem, posebno u Kini, mogli bi se nastaviti, stavljajući daljnji pritisak na smanjenje potražnje metala.
Industrijska potražnja mogla bi pasti za četiri posto u 2023. i daljnjih jedan posto u 2024. jer je malo vjerovatno da će se snažna potražnja iz kineskog hemijskog sektora ponoviti. Visoke cijene doprinijele su dugoročnom trendu korištenja nikla umjesto paladija u kondenzatorima, iako bi tempo zamjene mogao usporiti jer je upotreba paladija koncentrirana u medicinskim i vojnim primjenama, gdje je učinak važniji od cijene.
''Zanimanje ulagača za paladij ostaje prigušeno uz naizgled ograničenu želju za akumulacijom metala tokom pada cijena. Iako je tempo likvidacije usporen, ukupne zalihe paladija sada su nešto više od 500.000 unci, što je pad od vrhunca od više od tri miliona unci. Kombinacija povišenih i nestabilnih cijena zajedno s prijetnjom prodora električnih vozila čini se dovoljnom smanji potražnju investitora'', kažu analitičari.