Željezna ruda je prvi put u devet sesija zabilježila pad nakon što je Goldman Sachs Group Inc. upozorio da će slabost sektora nekretnina vjerojatno biti višegodišnja kočnica rasta za kinesko gospodarstvo.
Osnovni materijal za proizvodnju čelika pao je gotovo pet posto u Singapuru nakon što je investicijska banka navela u bilješci da vidi trajne probleme na kineskom tržištu nekretnina, posebno u nižerazrednim gradovima i financiranju privatnih developera. Goldman je istaknuo da nema brzog rješenja te da će oporavak tržišta nekretnina vjerojatno biti "oblika slova L".
Upozorenje dolazi nakon što je cijena željezne rude skočila 14 posto u prethodnih osam sesija jer su vlasti poduzele šire mjere za pokretanje zastoja u oporavku, a također i zbog nade u više ciljane politike za poboljšanje tržišta nekretnina. Međutim, Goldman Sachs nije očekivao dodatne poticaje koji bi se odnosili na sektor nekretnina te je predložio da će Peking vjerojatno nastojati smanjiti ekonomsku i fiskalnu ovisnost o tom sektoru.
"Primijetili smo da se neki optimisti povlače jer su ulagači oprezni u potjeri za ovakvim rastom", rekao je Wei Ying, analitičar u tvrtki China Industrial Futures Co. "Na kraju krajeva, očekuje se da će željezna ruda biti u blagom višku u drugoj polovici godine, a očekujemo i porast zaliha na kineskim lukama."
Cijena željezne rude pala je čak 4,8 posto na 107,15 dolara po toni prije nego što se trgovalo po cijeni od 108,50 dolara u 12:57 sati u Singapuru. Futures u Dalianu pali su 2,8 posto, dok su futures za čelični armaturni lim i valjani lim pali više od 1,5 posto u Šangaju.
Upozorenje Goldman Sachsa dolazi nakon što je Citigroup Inc. prošlog tjedna izjavio da se ne očekuje značajan oporavak potražnje za čelikom u Kini u odsustvu snažnog oporavka sektora nekretnina. Banka je smanjila svoju prognozu cijene željezne rude na 100 dolara po toni za treći kvartal i na 90 dolara za posljednja tri mjeseca godine.
Prema napomeni istraživačke tvrtke Mysteel, dnevna proizvodnja sirovog čelika u Kini vjerojatno će pasti na 2,94 milijuna tona početkom lipnja, što je pad od 0,5 posto u odnosu na kraj svibnja i 1,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine kada je gospodarstvo još uvijek bilo ograničeno mjerama vezanim uz virus.