Cijena nafte je na putu za drugi nedjeljni pad pošto su se zabrinutosti u vezi s potražnjom vratile u prvi plan, umanjujući dobitke izazvane jednostranim obećanjem Saudijske Arabije da će smanjiti proizvodnju.
Fjučersi nafte West Texas Intermediate (WTI) su pali ispod 71 dolara po barelu, odnosno za oko jedan odsto ove nedjelje. Optimizam u vezi s potezom Rijada da smanji proizvodnju za najmanje milion barela dnevno brzo je zamijenjen lošijim izgledima za potrošnju. Podaci objavljeni u petak pokazuju da je inflacija u Kini ostala blizu nule u maju, dajući nove dokaze da se druga najveća svjetska ekonomija i dalje hladi.
Izvještaji bliskoistočnih medija – uključujući izraelski list Haaretz – da su SAD i Iran postigli napredak u nuklearnim pregovorima koji bi mogli da dovedu do većeg snabdijevanja iz Islamske Republike, pomogli su da se nafta smanji za 1,7 odsto u četvrtak. Međutim, američki zvaničnici su rekli da su izvještaji o privremenom sporazumu lažni.
Američka naftna referentna vrijednost pala je za oko 15 odsto s vrha sredinom aprila zbog znakova da se oporavak Kine odugovlači i da će Sjedinjene Američke Države morati da nastave da povećavaju kamatne stope kako bi obuzdale inflaciju. Ruski izvoz sirove nafte je takođe bio otporniji nego što se očekivalo, što je dodatno povećalo ponudu.
"Pad cijena nafte od sastanka OPEC+ vjerovatno odražava strahove od globalnog rasta i zabrinutost zbog potražnje nafte", rekao je Vivek Dhar, direktor istraživanja rudarskih i energetskih sirovina u Commonwealth Bank of Australia. Ipak, saudijski rezovi "vjerovatno će dovesti do pada tržišta nafte kasnije ove godine".
U međuvremenu, kineske kopnene zalihe sirove nafte dostigle su dvogodišnji maksimum u maju jer je potražnja pala ispod očekivanja usred razočaravajućeg ekonomskog oporavka. Potrošnja u najvećoj azijskoj ekonomiji stagnira u isto vrijeme kada prerađivači ne rade na objektima za proljećno održavanje.
Cijene:
- WTI za isporuku u julu pao je za 0,6 odsto na 70,88 dolara po barelu u 7:28 ujutru u Londonu.
- Brent za avgustovsko poravnanje oslabio je 0,6 odsto na 75,49 dolara po barelu.