Rast cijena u Bosni i Hercegovini (BiH) nije zaobišao ni građevinski sektor koji je zbog toga suočen s problemom nastavka realizacije infrastrukturnih projekata. Zbog nemogućnosti predviđanja enormnog rasta cijena materijala, građevinske firme prisiljene su da znatno mijenjaju uslove poslovanja.
Stručno predavanje na temu "Rast cijena građevinskog materijala: kako ga regulisati i osigurati nastavak realizacije važnih infrastrukturnih projekata prema planu" održano je danas u Privrednoj komori FBiH.
Uvodno su se obratili Marko Šantić, ispred Komore, Viktor Lasić u ime Hrvatske gospodarske (HGK) komore u Mostaru te federalni ministar trgovine Zlatko Vujanović.
Centralno predavanje održala je potpredsjednica HGK Mirjana Čagalj kao jedna od inicijatora potrage za rješenjima, a govorila je o problemu i događajima koji su prethodili odabiru prihvatljivih rješenja.
"Problem iznenadnog enormnog rasta cijena građevinskog materijala, koji je od kraja 2020. godine ozbiljno poremetio poslovanje građevinskih preduzeća i uticao na znatno promijenjene uslove poslovanja, nije bilo moguće predvidjeti niti njegove učinke prevenirati ugovornim odredbama", ističe se u saopštenju, prenosi Fena.
Dodaje se kako je Vlada Hrvatske u oktobru 2021. donijela Zaključak kao preporuku javnim naručiocima da s izvođačima pristupe analizi ugovorenih jediničnih cijena građevinskih materijala i proizvoda za neizvršene ugovore o javnoj nabavci, a kako trenutna situacija ne bi dovela do sloma građevinskog sektora i propasti započetih projekata.
Nakon toga je Hrvatska gospodarska komora izradila Smjernice za provedbu postupaka priznavanja razlike u cijeni koje je Čagalj predstavila u Mostaru.
Glavne teme predavanja bile su uzroci rasta cijena građevinskog materijala, Smjernice HGK za provedbu postupka priznavanja razlika u cijenama, metodologija izračuna indeksa cijena građevinskog materijala te primjeri indeksacije cijena.
Da cijene, usljed rasta cijena enegrenata, rata u Ukrajini i pokidanih lanaca snabdjevanja robom rastu dokaz je i pokazatelj o rastu inflacije u BiH iz mjeseca u mjesec.
Nivo cijena u maju 2022. godine u Bosni i Hercegovini (BiH), u odnosu na isti mjesec prethodne godine, viši je za 14,4 odsto, pokazuju najnoviji podaci Agencije za statistiku BiH.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH za maj ove godine, u odnosu na maj prošle godine, najviše su rasle cijene prevoza (30,3 odsto) te hrane i bezalkoholnih napitaka (22,7 odsto).
Cijene stanovanja i režijski izdaci rasli su za 11,3 odsto, a namještaja, kućanskih uređaja i redovnog održavanja kuće za 8,1 odsto. Restorani i hoteli skuplji su za 8,6 odsto, rekreacija i kultura za 6,3 odsto, a ostala dobra i usluge za 5,2 odsto.