Ruska nafta i dalje napaja Evropu, ali uz pomoć Indije. Još u decembru, Evropska unija je zabranila skoro svaki uvoz sirove nafte iz Rusije sa mora. Dva mjeseca kasnije proširila je zabranu na naftne derivate, prije svega dizel.
Međutim, pravila nisu spriječila zemlje poput Indije da pokupe jeftinu rusku sirovu naftu, pretvore je u goriva poput dizela i otpreme je nazad u Evropu uz nadoplatu.
Azijska zemlja je na putu da ovog mjeseca postane najveći snabdijevač Evrope rafinisanim gorivima dok istovremeno kupuje rekordne količine ruske sirove nafte, prema podacima koje je Bloomberg prikupio od analitičke kompanije Kpler.
"Ruska nafta pronalazi svoj put nazad u Evropu uprkos svim sankcijama, a Indija koja povećava izvoz goriva na zapad je dobar primjer za to", rekao je Viktor Katona, vodeći analitičar u kompaniji. "S obzirom da Indija uzima toliko ruskih buradi, to je neizbježno."
Međutim, ovo je mač sa dvije oštrice za EU. S jedne strane, bloku su potrebni alternativni izvori dizela sada kada je prekinuo direktne tokove iz Rusije, ranije njenog glavnog snabdjevača. Međutim, to na kraju povećava potražnju za moskovskim buradima i znači dodatne troškove transporta.
To takođe znači veću konkurenciju za evropske rafinerije nafte koje nemaju pristup jeftinoj ruskoj nafti, a dolazi usljed šireg nadzora tržišta o tome odakle dolazi uvoz dizela iz regiona.
Glavni izvršni direktor Repsol SA Josu Jon Imaz rekao je u četvrtak da ruski dizel ulazi u Evropu ilegalno i pozvao vlasti da obustave tu aktivnost. Nije govorio o trgovini preko Indije, već o tokovima dizela koji potiču iz Rusije.
Preliminarna istraga o ovom pitanju, koju su pokrenule španske vlasti, nije pronašla dokaze da ruski dizel ulazi u zemlju, rekao je vladin zvaničnik u petak, dodajući da je istraga u toku.
Uvoz rafinisanog goriva iz Indije u Evropu bi trebalo da poraste iznad 360.000 barela dnevno, što je malo ispred uvoza iz Saudijske Arabije, pokazuju Kplerovi podaci.
Očekuje se da će dolazak ruske sirove nafte u Indiju u aprilu premašiti dva miliona barela dnevno, što predstavlja skoro 44 odsto ukupnog uvoza nafte u zemlji, prema podacima Kplera.
Više od polovine ruskih pomorskih isporuka nafte bilo je za Evropsku uniju i Grupu sedam nacija prije nego što je blok počeo da smanjuje kupovinu kao odgovor na invaziju na Ukrajinu početkom 2022.
- U pisanju teksta pomogli Rodrigo Orihuela i Rachel Graham