Nafta je pojeftinila drugi dan u nizu jer je bikovski poticaj smanjenja proizvodnje OPEC+ izblijedio u odnosu na slabiju sliku potražnje od očekivane.
West Texas Intermediate pao je ispod 80,50 USD po barelu nakon što je u ponedjeljak oslabio za dva posto, što je najveći dnevni pad u četiri tjedna.
Proizvodnja škriljevca u SAD-u veća je u svibnju, dok postoje signali da potražnja za dizelskim gorivom usporava. Podaci objavljeni u utorak pokazali su da je kineska tvornička proizvodnja zaostala za predviđanjima u prvom tromjesečju, unatoč boljem od očekivanog ukupnog rasta.
"Tržište je krajnje rastrgano, kratkotrajni porast je iza nas i mnogo aktivnosti koje vidimo svodi se na pozicioniranje", rekao je Ole Hansen, voditelj robne strategije u Saxo Bank A/S.
Mnogi promatrači tržišta klade se da će oporavak Kine od ograničenja Covid-19 dovesti do porasta cijena tijekom ostatka godine, potpomognutog smanjenjem opskrbe OPEC+ koje bi trebalo početi u svibnju.
U međuvremenu se ruski izvoz sirove nafte prošlog tjedna vratio iznad tri milijuna barela dnevno, unatoč tome što je Moskva rekla da je smanjila proizvodnju. Jedan od najvećih potrošača sirove nafte u zemlji - Indija - rekla je da će nastaviti tražiti uvoz, a Delhi i Moskva razgovaraju o zajedničkom reosiguranju za pošiljke, izvijestio je Tass.
Cijene:
-
WTI za isporuku u svibnju pao je 0,25 posto na 80,63 dolara po barelu u 10:35 ujutro u Londonu.
-
Brent za poravnanje u lipnju bio je 0,17 posto niži na 84,62 dolara po barelu.
-- Uz pomoć Jakea Lloyd-Smitha.