Nafta je porasla na otvaranju tjedna nakon što je OPEC+ neočekivano najavio smanjenje proizvodnje sirove nafte koje prijeti stezanjem tržišta, donoseći novi inflatorni udar svjetskom gospodarstvu i iritirajući Bijelu kuću.
West Texas Intermediate skočio je čak osam posto, što je najveći unutardnevni pomak u više od godinu dana, i trgovao se po 79,81 USD po barelu u 11:20 ujutro po singapurskom vremenu, dok je na širim tržištima dolar napredovao prinosima državnih obveznica.
Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici, uključujući Rusiju, obećali su u nedjelju da će od sljedećeg mjeseca napraviti rezove koji će premašiti milijun barela dnevno, a Saudijska Arabija prednjači s 500.000 barela. Trgovci su očekivali da će OPEC+ zadržati proizvodnju stabilnom. Šokantni potez došao je izvan planiranog rasporeda grupe za provjeru tržišta i ponude članova.
Utjecaj odluke brzo se osjetio na globalnom tržištu nafte. Goldman Sachs Group Inc. podigao je cjenovne prognoze za ovu i sljedeću godinu, ključni vremenski razmaci porasli su više u znaku očekivanja smanjene ponude, a obično tiha azijska trgovačka sesija vidjela je stotine tisuća ugovora koji su promijenili vlasnika. Fjučersi benzina u SAD-u također su porasli, naglašavajući inflacijske rizike.
"Ova mjera šalje prilično jak signal tržištu da će podržati cijene", rekao je Daniel Hynes, viši robni strateg u Australia & New Zealand Banking Group Ltd., za Bloomberg TV, dodajući da postoji mogućnost da nafta dosegne 100 dolara.
Bijela kuća rekla je da je odluka OPEC+ nepromišljena, dodajući da će SAD raditi s proizvođačima i potrošačima s fokusom na cijene benzina. Prošle je godine predsjednik Joe Biden naredio oslobađanje bez presedana iz državnih strateških rezervi sirove nafte nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Uoči iznenadne intervencije, nafta je zadržala najgori pad u prvom tromjesečju od 2020. jer su previranja u bankarskom sektoru i rizici od recesije u SAD-u zajedno utjecali na cijene. Ipak, mnogi promatrači tržišta rekli su da očekuju oživljavanje u drugoj polovici, poduprto rastućom potražnjom u Kini nakon završetka Covid Zero.
Fedov zadatak
Više cijene sirove nafte prijete potaknuti još uvijek visoku inflaciju, komplicirajući zadatak s kojim se suočavaju središnje banke, uključujući Federalne rezerve, da ukrote stalne pritiske cijena. Fed je ponovno podigao kamatne stope prošli mjesec, a dužnosnici bi se sljedeći put trebali sastati u svibnju kako bi odredili monetarnu politiku.
Vijesti o rezovima zasjenile su olakšanje za tržište od sporazuma između iračke poluautonomne regije Kurdistan i savezne vlade o nastavku izvoza nafte kroz Tursku ovaj tjedan. Prekid opskrbe pomogao je WTI-ju da ojača više od devet posto prošlog tjedna.
"Potez OPEC+ ima potencijal gurnuti tržište u deficit u drugom tromjesečju, u odnosu na ranija očekivanja o suficitu", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa u Singapuru. Ipak, više cijene mogle bi smanjiti dio potražnje, kao i pogoršati tvrdoglavu inflaciju s kojom se središnje banke pokušavaju boriti, dodajući tako recesijske rizike, dodala je.
Cijene:
-
WTI za isporuku u svibnju porastao je 5,5 posto na 79,81 dolar po barelu u 11:20 sati u Singapuru.
-
Fjučersi su ranije porasli za čak osam posto.
-
Brent za namirenje u lipnju ojačao je 5,3 posto na 84,14 dolara po barelu.
-- Uz pomoć Roba Verdoncka i Elizabeth Low.