Nafta je održala najveći dnevni porast od listopada jer je prekid opskrbe iz Turske doprinio smanjenju zabrinutosti oko bankarske krize.
West Texas Intermediate futuresima trgovalo se blizu 73 dolara po barelu nakon skoka za više od pet posto u ponedjeljak. Pravni spor između Iraka, njegove poluautonomne regije Kurdistana i Turske zaustavio je izvoz oko 400.000 barela dnevno iz luke Ceyhan, zaoštravajući tržište. To se poklopilo s optimizmom da je najgore od nedavnih bankovnih previranja možda prošlo.
"Čini se da panika od posljednja dva tjedna jenjava, što bi trebalo omogućiti nafti da se oporavi", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa u Singapuru. "Situacija je još uvijek krhka, mislim da nitko nije 100 posto siguran da je zapadni bankarski sektor izašao iz problema."
Nafta je i dalje na putu za peti mjesečni pad jer su zabrinutosti oko potencijalne recesije u SAD-u i otporni ruski tokovi energije utjecali na cijene. Većina promatrača tržišta i dalje se kladi da će se oporavak Kine ubrzati i potaknuti cijene kasnije ove godine, a vodeći kineski proizvođač predviđa porast potražnje.
Ulagači će ovog tjedna pratiti komentare nekoliko dužnosnika Federalnih rezervi i ključnu mjeru inflacije u SAD-u tražeći naznake o daljnjem putu monetarne politike. Povećanje kamatnih stopa doprinijelo je medvjeđem raspoloženju.
Cijene:
-
WTI za isporuku u svibnju bila je stabilna na 72,76 dolara po barelu u 12:00 sati u Singapuru.
-
Brent za poravnanje u svibnju pao je 0,4 posto na 77,79 dolara po barelu.