Cijena nafte na svjetskom tržištu u petak je oslabila, smanjivši nedjeljni napredak, jer zabrinutost za bankarsku industriju i dalje tinja, a Sjedinjene Američke Države su signalizirale da će punjenje strateških zaliha nafte u zemlji trajati duže nego što se ranije očekivalo.
West Texas Intermediate (WTI) je oslabio ispod 70 dolara po barelu nakon nestabilne sesije u četvrtak koja je završena gubitkom. Ipak, američka referentna nafta je porasla za više od četiri odsto ove nedjelje. Nesigurnost i dalje visi nad američkim bankarskim sektorom, uprkos uvjeravanjima vlasti u veću podršku ako to bude opravdano.
Američka sekretarka za energetiku Jennifer Granholm rekla je u četvrtak da će ove godine biti "teško" dopuniti vladine rezerve nafte. Ključne zalihe su spuštene na najniži nivo od osamdesetih nakon što je administracija Joea Bidena naredila oslobađanje nakon invazije Moskve na Ukrajinu.
Nafta je na putu za najveći pad u prvom kvartalu od 2020. godine, kada je pandemija koronavirusa uništila globalnu potražnju za energijom. Pad je izazvan potencijalnom recesijom SAD-a, snažnim ruskim tokovima uprkos zapadnim sankcijama i udarima na rafinerije u Francuskoj. Federalne rezerve SAD-a ponovo su ove nedjelje povećale kamatne stope kako bi obuzdale prevruću inflaciju, iako se neki investitori klade da je njena kampanja pooštravanja sada pri kraju.
"Kratkoročno gledano, bilans nafte izgleda prilično udobno i to je zbog toga što se ruska ponuda drži bolje nego što se očekivalo", rekao je Warren Patterson, šef robne strategije za ING Groep NV, za Bloomberg TV u petak. Ipak, globalno tržište sirove nafte trebalo bi da se zaoštri u drugoj polovini kako kineska tražnja raste, podržavajući više cijene, rekao je on.
Cijene:
- WTI za isporuku u maju trgovao se za 0,3 odsto niže na 69,75 dolara po barelu u 4:52 ujutro u Londonu nakon što je ranije izgubio čak 1,3 odsto vrijednosti.
- Brent za majsko poravnanje oslabio je 0,3 odsto na 75,68 dolara po barelu.