Međunarodna agencija za energetiku (IEA) predviđa da će udio obnovljivih izvora energije (OIE) u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29 posto u 2022. na 35 posto u 2025. godini, uz pad proizvodnje uglja i gasa.
Pored toga, IEA predviđa i da će se svjetska potražnja za električnom energijom uvećati za tri posto u naredne tri godine, a nakon blagog usporavanja prošle godine na dva posto zbog neobično tople zime u Evropi, koja je smanjila potrošnju za grijanjem, ali i ograničenjima u Kini.
"Električna energija je ključna za mnoge dijelove života u modernim društvima i postat će još više kako se njena uloga u transportu i grijanju širi kroz tehnologije kao što su električna vozila i toplotne pumpe", navodi se u novom izvještaju IEA.
Ukazuje se i na to da je proizvodnja električne energije trenutno najveći globalni izvor emisije ugljendioksida, ali uz naglasak da je to i sektor koji predvodi prelazak na neto nultu emisiju kroz sve veća ulaganja u OIE, kao što su solarna energija i vjetar.
"Predviđeno je da OIE dominiraju u snabdijevanju električnom energijom u naredne tri godine, jer će zajedno s nuklearnom energijom moći da zadovolje većinu povećanja globalne potražnje do 2025. godine", piše u izvještaju IEA.
Ali…
Iako IEA predviđa pad proizvodnje uglja i gasa, situacija na terenu je prošle godine bila drugačija.
Da je korištenje uglja prošle godine uvećano signalizirano je i u decembarskom izvještaju IEA. U tom izvještaju je navedeno da očekuju da je globalna potrošnja uglja dostigla najviši nivo u historiji i da će ostati stabilna između 2022. i 2025.
Predviđa se da je potrošnja uglja porasla za 1,2 posto, premašivši prvi put osam milijardi tona u jednoj godini, dok se za 2023. godinu očekuje porast od dva posto.
I Evropa je po pitanju energetske tranzicije prošle godine krenula u rikverc. U najnovijem izvještaju IEA navodi se da je prošle godine na Starom kontinentu proizvodnja struje iz uglja i gasa bila uvećana zbog pada proizvodnje iz hidroelektrana, zbog suše, i iz nuklearnih elektrana, zbog remonta.
Veliko oslanjanje Evrope na ugalj prošle godine vođeno je i ruskim smanjenjem isporuke gasa, primoravajući je da koristi druge izvore energije. Strah od nestanka struje i gasa primorao je mnoge evropske zvaničnike da odustanu od zatvaranja pojedinih rudnika uglja, a neke zemlje su poslije nekoliko decenija otvorile nove.
Međutim, IEA smatra da je ova situacija privremena i očekuje da će se proizvodnja struje iz fosilnih goriva u Evropi smanjiti u prosjeku za oko 10 posto godišnje do 2025.
Sve će zavisiti i od vremenskih uslova
U novom izvještaju IEA navodi se da potražnja i snabdijevanje električnom energijom širom svijeta sve više zavise od vremenskih uslova i naglašavaju da će se ekstremni uslovi ponavljati i u godinama pred nama.
IEA ukazuje na to da je pored suše u Evropi i u Indiji bilo toplotnih talasa. "To je dovelo do najvišeg nivoa potražnje za električnom energijom u zemlji." Pored toga, centralne i istočne regione Kine pogodili su toplotni talasi i suša, što je izazvalo porast potražnje za klimatizacijom usred smanjene proizvodnje hidroenergije u provinciji Sečuan. Sjedinjene Države su doživjele jake zimske oluje u decembru, što je izazvalo velike nestanke struje, podsjeća IEA.
Zbog toga naglašavaju potrebu za bržom dekarbonizacijom i ubrzanom primjenom tehnologija čiste energije, kako bi se smanjilo zagađenje i zagrijavanje zemlje, ali ističu i značaj izgradnje dobrih i otpornih energetskih sistema.
Direktor Shella: Globalna žeđ za naftom i gasom nema znakova usporavanja
Iako je želja mnogih političara, energetskih stručnjaka i ekoloških udruženja da se ubrza prelazak na zelene energije, iz gasnih i naftnih kompanija stižu poruke da tražnja za fosilnim gorivima ne usporava.
"Poslovanje s prirodnim gasom kompanije Shell može nastaviti rasti i nakon rekordnog profita 2022. godine, pošto nema naznaka da će se utoliti globalna žeđ za ovim gorivom", rekao je nedavno glavni izvršni direktor te kompanije Wael Sawan.
Nakon godina pitanja o tome kako proizvođači nafte i gasa akcionarima mogu osigurati snažne prinose dok istovremeno smanjuju emisije ugljika, novi šef Shella rekao je da primjećuje kako rat u Ukrajini preoblikuje i globalna tržišta i mogućnosti za njegovu kompaniju.
"Naš posao s prirodnim gasom nastavlja da raste u svijetu kojem je u ovom trenutku očajnički potreban prirodni gas, i mislim da će se tako nastaviti", rekao je Sawan. "Gas ima ključnu ulogu u prelasku na energiju s niskim sadržajem ugljika."
Svi izneseni podaci ukazuju na to da svijetu nije lako da se odrekne fosilnih goriva i da put ka energetskoj tranziciji i nultoj emisiji gasova do 2050. neće biti lak.