Nafta je pala drugi dan u nizu jer se zabrinutost zbog recesije u SAD-u produbila, a brojke ukazuju na još jedno povećanje zaliha, zasjenjujući optimizam da će kinesko ukidanje Covid Zero politike pomoći potražnji.
West Texas Intermediate pao je prema 78 dolara po barelu nakon što je u srijedu pao za gotovo jedan posto jer je maloprodaja u SAD-u usporila, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg usporavanja. Američki institut za naftu izvijestio je da su komercijalne zalihe porasle za 7,6 milijuna barela, prema izvorima upoznatim s brojkama.
Nafta je pretrpjela klimav početak godine, s padom od 10 posto u prve dvije sesije zbog zabrinutosti od usporavanja oporavka jer su pozitivni rezultati ponovnog otvaranja Kine dominirali trgovinskom pričom. Globalna potrošnja dosegnut će rekordan dnevni prosjek 2023. godine, a predvodit će ga najveće azijsko gospodarstvo, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u najnovijim prognozama ovog tjedna.
"Čini se da su cijene za sada dosegle vrhunac i možda je potrebna mala korekcija", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. u Singapuru. "Slabi američki podaci i znakovi povećanja zaliha trebali bi ublažiti, a ne užasnuti tržišta jer se tumače u svjetlu optimističnijeg gospodarskog okruženja."
Cijene:
WTI za isporuku u veljači pao je 1,5 posto na 78,32 dolara po barelu u 13:33 u Singapuru.
Brent za namirenje u ožujku smanjio se za 1,3 posto na 83,87 dolara po barelu.
Potvrđujući optimistične izglede IEA-e, Saudi Aramco je rekao da je optimističan da će se potrošnja povećati kako se Kina i zračni promet oporavljaju. Zasebno, trgovci također čekaju tragove o ruskoj proizvodnji i izvozu kada sankcije na rafinirana goriva stupe na snagu početkom sljedećeg mjeseca.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Donald Trump - ime je u koje se mogu sažeti događaji na burzi od 20. siječnja do danas. Nepredvidivi potezi predsjednika SAD-a uzrokuju volatilnost na tržištima.
Narodne obveznice, odnosno dužničke hartije od vrijednosti Republike Srpske pojedinačne vrijednosti manje nego što je uobičajeno - time i pristupačnije stanovništvu, biće uskoro u prodaji.
Granice između geopolitike i berzi postaju sve nejasnije. Sve je očiglednije da će Stari kontinent morati da se prilagodi svijetu bez američke vojne podrške.
Pale su cijene bakra, aluminijuma i cinka, dok su i cijene drugih metala u riziku da se obruše zbog novih, opštih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Narodne (štedne) obveznice Republike Srpske od ponedjeljka, 31. marta, je moguće kupiti na šalterima Pošta Srpske ili kod ovlaštenih berzanskih posrednika - brokera
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.