Nafta je pala drugi dan u nizu jer se zabrinutost zbog recesije u SAD-u produbila, a brojke ukazuju na još jedno povećanje zaliha, zasjenjujući optimizam da će kinesko ukidanje Covid Zero politike pomoći potražnji.
West Texas Intermediate pao je prema 78 dolara po barelu nakon što je u srijedu pao za gotovo jedan posto jer je maloprodaja u SAD-u usporila, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg usporavanja. Američki institut za naftu izvijestio je da su komercijalne zalihe porasle za 7,6 milijuna barela, prema izvorima upoznatim s brojkama.
Nafta je pretrpjela klimav početak godine, s padom od 10 posto u prve dvije sesije zbog zabrinutosti od usporavanja oporavka jer su pozitivni rezultati ponovnog otvaranja Kine dominirali trgovinskom pričom. Globalna potrošnja dosegnut će rekordan dnevni prosjek 2023. godine, a predvodit će ga najveće azijsko gospodarstvo, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u najnovijim prognozama ovog tjedna.
"Čini se da su cijene za sada dosegle vrhunac i možda je potrebna mala korekcija", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. u Singapuru. "Slabi američki podaci i znakovi povećanja zaliha trebali bi ublažiti, a ne užasnuti tržišta jer se tumače u svjetlu optimističnijeg gospodarskog okruženja."
Cijene:
-
WTI za isporuku u veljači pao je 1,5 posto na 78,32 dolara po barelu u 13:33 u Singapuru.
-
Brent za namirenje u ožujku smanjio se za 1,3 posto na 83,87 dolara po barelu.
Potvrđujući optimistične izglede IEA-e, Saudi Aramco je rekao da je optimističan da će se potrošnja povećati kako se Kina i zračni promet oporavljaju. Zasebno, trgovci također čekaju tragove o ruskoj proizvodnji i izvozu kada sankcije na rafinirana goriva stupe na snagu početkom sljedećeg mjeseca.