Cijene prirodnog plina u Europi pale su na najnižu razinu od rujna 2021. jer su izgledi za opskrbu porasli s punim zalihama u Kini, što je prisililo kupce da pošalju LNG terete na kontinent.
Fjučersi su pali čak devet posto u ponedjeljak, čime je ovogodišnji pad iznosio 22 posto. Kineski uvoznici pokušavaju preusmjeriti isporuke iz veljače i ožujka u Europu zbog niskih cijena kod kuće i velikih zaliha. To smanjuje zabrinutost mnogih na tržištu da će ponovno otvaranje gospodarstva zemlje potaknuti potražnju i povući terete sa Zapada.
Tržišta plina se ove godine smiruju nakon burne 2021. godine, kada su cijene energije rekordno porasle i posvuda udarile po gospodarstvu. U Europi se pojavio određeni optimizam da je najgore prošlo jer inflacija počinje jenjavati, a strahovi od recesije se povlače.
Produženo razdoblje blagog vremena glavni je doprinos tome. Iako se ovog tjedna očekuje zahlađenje, vjerojatno će biti kratko i neće biti dovoljno snažno da smanji zalihe plina koje su jedva bile dodirnute tijekom prošlog mjeseca, jer je potražnja i dalje pod kontrolom, dok je uvoz LNG-a snažan.
"Čini se da trenutno nema kraja gubicima na europskom tržištu plina", navodi Energi Danmark u bilješci na web stranici. "Paničnu situaciju od prošle godine zamijenilo je uvjerenje da će Europa prebroditi ovu zimu bez problema u vezi s opskrbom."
Ipak, neki upozoravaju da je kriza koju su pokrenuli duboki rezovi opskrbe Rusije nakon invazije na Ukrajinu daleko od kraja. Europa je imala "sreće" s vremenom, a opskrba ostaje izložena geopolitičkim događajima, rekao je predsjednik Iberdrola SA Ignacio Sanchez Galan. Cijene plina možda su pale, ali su još uvijek gotovo dvostruko veće od petogodišnjeg prosjeka za to doba godine.
Za sada je tržištu plina pružena ruka pomoći i drugdje. Obnovljivi izvori energije pridonose manjoj upotrebi plina u Europi, pri čemu je Njemačka u subotu proizvela neviđenu količinu energije vjetra, dok je Britanija također dosegla rekord prošli tjedan.
Nizozemski fjučersi plina za prvi mjesec, europsko mjerilo, skliznule su 8,2 posto na 59,50 eura po megavat-satu u 10:30 ujutro u Amsterdamu. U petak su pale peti tjedan zaredom. Ekvivalentni ugovor u UK-u u ponedjeljak je bio niži za 7,4 posto.