Nafta je pala prvi put u osam sesija jer su trgovci procijenili složene izglede za svjetsku potražnju, pri čemu je ponovno otvaranje Kine donijelo porast potražnje, dok su drugi dijelovi globalnog gospodarstva usporeni.
West Texas Intermediate pao je prema 79 dolara po barelu nakon što je prošli tjedan ojačao više od 8 posto. Kina je krajem 2022. odustala od ograničenja zbog Covid-19 nakon godina strogih karantina. To bi trebalo poboljšati gospodarsku aktivnost i mobilnost, a analitičari predviđaju da će potražnja za naftom u najvećem uvozniku sirove nafte vjerojatno dosegnuti rekord.
Sirova nafta je imala težak početak godine, pala je u prvom tjednu prije nego što se oporavila. Osim brzog zaokreta Kine, potpora cijenama sirove nafte u posljednjim sesijama dolazi iz rastućih očekivanja da se Federalne rezerve sada približavaju kraju povećanja stopa i slabljenja dolara. Trgovci također prate utjecaj sankcija na tokove ruske nafte i proizvoda.
"Dok je Kina bila primarni pokretač robe prošlog tjedna, raspoloženje trgovaca također je bilo potaknuto očekivanjem da će Fed usporiti povećanje stopa", rekao je James Whistler, direktor brokerske kuće Vanir Global Markets Pte u Singapuru. "Vidimo dobre strane, ali budite oprezni zbog kašnjenja Lunarne nove godine", rekao je, misleći na nacionalnu stanku sljedećeg tjedna.
Ovog tjedna ulagači će analizirati tržišne izglede Organizacije zemalja izvoznica nafte, kao i Međunarodne agencije za energiju, koji bi mogli istaknuti rizike za potrošnju zbog usporavanja rasta u SAD-u i Europi. OPEC predaje svoju analizu u utorak, a IEA sljedeći dan. Dodatni komentar mogao bi doći sa Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Cijene:
-
WTI za isporuku u veljači smanjio se za 0,7 posto na 79,30 dolara po barelu na robnoj burzi u New Yorku u 13:25. u Singapuru.
-
Brent za namirenje u ožujku bio je 0,8 posto niži na 84,64 dolara po barelu na burzi ICE Futures Europe.