Cijena nafte na svjetskom tržištu je porasla usred šireg tržišnog rasta, a nakon pada od oko devet odsto tokom dvije sesije, dok zabrinutost u vezi s potražnjom i dalje visi nad tržištem.
Fjučersi WTI popeli su se iznad 73 dolara po barelu nakon što su dostigli najveći dvodnevni pad od marta. Porast broja slučajeva Covid-19 širom Kine zamagljuje kratkoročne izglede tražnje, zasjenjujući optimizam da će se potrošnja u najvećem svjetskom uvozniku nafte na kraju oporaviti.
Sumoran početak godine pogoršala je slaba likvidnost, zbog čega su fjučersi nafte podložni divljim oscilacijama cijena. Investitori takođe razmatraju oprezne komentare sa sastanka Federalnih rezervi od prošlog mjeseca, koji su potvrdili svoju riješenost da smanje inflaciju bez previše usporavanja ekonomije.
"Znaci upozorenja globalne recesije, slab oporavak Kine s porastom slučajeva Covid-19 i oslabljen osjećaj rizika su katalizatori koji drže cijene nafte pod kontrolom", rekao je Jun Rong Yeap, tržišni strateg kompanije IG Asia Pte.
Cijene:
- WTI za isporuku u februaru porastao je 1,2 odsto na 73,69 dolara po barelu u 12:30 sati.
- Brent za martovsko poravnanje ojačao je 1,1 odsto na 78,68 dolara za barel.
Američki institut za naftu, koji finansira industrija, izvijestio je da su se američke komercijalne zalihe sirove nafte prošle nedjelje povećale za 3,3 miliona barela, prema izvorima upoznatim s podacima. Zalihe benzina su se takođe povećale, ali su se smanjile zalihe destilata, kategorije koja uključuje dizel.