Cijene prirodnog plina u Evropi pale su na prijeratne nivoe jer je blago vrijeme smanjilo potražnju i ublažilo strahove od dugotrajne krize snabdijevanja.
Uporedne terminske cijene pale su čak 11 posto jer je toplije razdoblje smanjilo potražnju za grijanjem, a vjetroviti uvjeti smanjili upotrebu plina u proizvodnji električne energije. Blago vrijeme proširilo se cijelom regijom, a početkom januara temperature su na nekoliko mjesta obarale mjesečne rekorde.
Cijene su oštro pale od druge sedmice decembra, što je pomoglo ublažiti strahove od dugotrajne krize koja će oštetiti evropsku ekonomiju. Ako cijene ostanu niske, to bi donijelo olakšanje rastućoj inflaciji u cijeloj regiji. Izbjegavanje oštrog zahlađenja ostavilo bi blok u jakoj poziciji kada je riječ o ponovnom punjenju skladišta plina nakon zime. Ipak, kreatori politike pozorno prate znakove nižih cijena koje bi potaknule potražnju u slučaju da je potrebno racioniranje energije.
Skladišta su još uvijek puna gotovo 84 posto, a smanjena potražnja tokom blagdanske sezone čak je omogućila da se nešto plina vrati u objekte. Taj tampon će pomoći Evropi da izdrži bilo kakve hladnoće kasnije tokom zime i smanji deficit u opskrbi iz Rusije.
Proizvodnja vjetra također se povećala dosegnuvši rekord u Njemačkoj u srijedu, dodatno smanjujući potražnju za sagorijevanjem plina za struju.
Blaži vremenski uvjeti i jak vjetar umanjili su zabrinutost zbog nestašica i potencijalnih nestanaka struje kako ulazimo u 2023. godinu, navodi Inspired Energy Plc. u bilješci.
Holandske terminske cijene plina za prvi mjesec pale su na čak 64,22 eura po megavat-satu, najniže od novembra 2021, i trgovane su po 64,30 eura u 17:30 u Amsterdamu.
"Sve dok prognoze ne pokazuju zimsko vrijeme, daljnji gubici izgledaju vjerovatno", rekli su analitičari trgovačke kompanije Energi Danmark A/S u bilješci ranije u srijedu.