Cijena nafte bila je stabilna dok su investitori razmatrali kakva će biti potražnja za energijom nakon što je Kina napustila svoju strogu politiku Covid Zero, dok zabrinutost zbog usporavanja privrede i dalje utiče na tržište.
Fjučersi nafte "West Texas Intermediate" trgovani su iznad 75 dolara po barelu nakon što su se zatvorili rastom od 1,2 odsto u ponedjeljak. Napori Kine da oživi svoju ekonomiju uklanjanjem oštrih ograničenja zbog virusa podstiču nadu u veću potrošnju energije na duži rok, uprkos porastu slučajeva koji zamagljuju kratkoročne izglede.
Vjerovatno će se bilježiti dobici jer "trenutno okruženje za smanjenje rizika može poslužiti kao ograničavajući faktor", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg za IG Asia Pte u Singapuru. Došlo je do "odmotavanja prethodnog bikovskog rasta od ekonomskog oporavka od kovida i rata Rusije i Ukrajine".
Nafta se i dalje kreće tako da bi trebalo da zabilježi drugi mjesečni gubitak s upornim nedostatkom likvidnosti zbog čega su cijene sklone velikim oscilacijama ove godine. Federalne rezerve kreću u agresivno povećanje kamatnih stopa, dok je visoki zvaničnik Evropske centralne banke rekao da će trebati vremena da se inflacija smanji.
Cijene:
- WTI za isporuku u februaru, aktivniji ugovor, bio je stabilan na 75,32 dolara po barelu u 13.38 u Singapuru.
- Januarski ugovor, koji ističe u utorak, porastao je 0,4 odsto na 75,50 dolara po barelu.
- Brent za februarsko poravnanje oslabio je 0,2 odsto na 79,64 dolara za barel.
Ruska proizvodnja se do sada pokazala otpornom dok se suočava sa sankcijama Evropske unije na svoje tokove sirove nafte u moru i ograničenjem cijena Grupe sedam, pri čemu proizvođač iz OPEC+ razmišlja o dodatnim mjerama kao odgovor na gornje ograničenje cijene.
U međuvremenu, plan ponovnog pokretanja gasovoda Keystone kompanije TC Energy Corp. je u fazi revizije, saopštila je u ponedjeljak Uprava za bezbjednost gasovoda i opasnih materijala. Cijev je zatvorena ranije ovog mjeseca nakon curenja nafte.