Nafta je krenula prema najvećem tjednom porastu od početka listopada na znakovima smanjenja ponude i izgledima za poboljšanu kinesku potražnju, unatoč silaznom pritisku povećanja kamatnih stopa.
Dok je West Texas Intermediate pao ispod 76 dolara po barelu u petak, futuresi su porasli za oko 7 posto u tjednu. Postoje znakovi da ruski tokovi u Aziji opadaju zbog gornje granice cijena, dok je Međunarodna agencija za energiju ovaj tjedan rekla da bi cijene nafte mogle porasti sljedeće godine jer sankcije smanjuju opskrbu zemlje.
Kinesko brzo ukidanje svoje politike Covid Zero potaknulo je optimizam u vezi s dugoročnim izgledima potražnje, iako su kratkoročni izgledi neizvjesni jer broj slučajeva zaraza raste. Potrošnja bi se mogla oporaviti već u drugom tromjesečju sljedeće godine, prema Mikeu Mulleru, čelniku Vitol grupe za Aziju.
"Nedovoljna ponuda imala je prednost nad zabrinutošću potražnje", rekao je Ravindra Rao, voditelj istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. u Mumbaiju. "Osim toga, slabost američkog dolara poduprla je oporavak cijena."
Bloombergov pokazatelj američkog dolara ispod je svog 200-dnevnog pomičnog prosjeka i niži je ovog tjedna, čineći robu s cijenom u dolarima jeftinijom za inozemne kupce.
Nafta će završiti godinu neznatnim rastom nakon nestabilnog razdoblja trgovanja koje je pogoršano stalnim nedostatkom likvidnosti. Tržište je još uvijek suočeno s vjetrovima, a Europska središnja banka ponavlja upozorenje iz SAD-a za dodatna povećanja stopa, što izaziva zabrinutost zbog usporavanja gospodarstva.
Cijene:
-
WTI za isporuku u siječnju pao je 0,4 posto na 75,81 dolar po barelu u 13 sati u Singapuru.
-
Brent za obračun u veljači skliznuo je 0,4 posto na 80,90 dolara po barelu.
Vremenski rasponi i dalje signaliziraju obilnu ponudu u kratkom roku, s jazom između dva najbliža ugovora za WTI i Brent u kontangu. Brent je bio 10 centi po barelu u kontangu u usporedbi s 50 centi prije tjedan dana.