Cijena nafte na svjetskom tržištu se stabilizovala nakon nestabilne sesije, jer su investitori žonglirali nejasnim izgledima za snabdijevanje i zabrinutošću zbog slabije potražnje u Kini pogođenoj virusom, pri čemu je broj slučajeva kovida širom zemlje narastao blizu rekordnog nivoa uprkos ograničenjima.
West Texas Intermediate se drži nešto iznad 80 dolara po barelu. Cijene su pale nakon izvještaja da OPEC+ razmatra povećanje proizvodnje, ali su se onda oporavile nakon što je Saudijska Arabija odbila taj prijedlog.
Trendovi potrošnje sirove nafte u Kini ostaju u centru pažnje jer epidemija virusa kovid19 podstiče zvaničnike da nastave karantin i ograničenja kretanja. To šteti izgledima za potražnju samo nekoliko sedmica nakon što su investitori spekulisali da se Peking možda udaljava od svog stava nulte tolerancije. U ponedjeljak je zabilježeno 27.307 slučajeva, što je malo manje od vrhunca zabilježenog u aprilu.
Cijene nafte su oslabile ovog mjeseca zbog zabrinutosti u vezi s tražnjom i dok investitori odbrojavaju dane do stupanja na snagu novih sankcija Evropske unije na rusku naftu, kao i komplementarnog plana Grupe sedam za ograničavanje cijena. Niz mjera ima za cilj da pojača pritisak na Moskvu, a da se istovremeno izbjegne inflatorni skok cijena sirove nafte.
Sa samo dvije sedmice do stupanja na snagu ograničenja EU Rusija je već izgubila više od 90 posto svog tržišta u sjevernim zemljama bloka. Moskva ne planira da isporučuje sirovu naftu ili naftne proizvode zemljama koje primjenjuju ograničenje, a detalji u vezi s tom odlukom mogli bi biti objavljeni u srijedu.
Cijene:
- WTI za isporuku u januaru porastao je 0,1 posto na 80,09 dolara po barelu na berzi u New Yorku.
- Brent za januarsko poravnanje bio je skoro nepromijenjen na 87,48 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.