Nafta je pala dok su ulagači vagali obnovljenu predanost Kine striktnoj antiCovid politici, a dolar je porastao prije američkih izbora na sredini mandata.
West Texas Intermediate fjučersi su pali prema 91 dolar po barelu, nakon što su pojeftinili za gotovo jedan posto u prvoj sedmičnoj sesiji jer je Kina potvrdila svoju predanost Covid Zero politici, uključujući ograničenja kretanja i blokade koje smanjuju potražnju. U ponedjeljak je u najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte prijavljeno više od 7.000 lokalnih slučajeva, što je najveći dnevni broj u više od šest mjeseci.
Bloombergov mjerač američkog dolara zaustavio je dvodnevni gubitak dok ulagači čekaju izbore u sredini mandata, s glasačima koji će odlučiti o kontroli nad oba doma Kongresa, guvernerima u 36 država i drugim lokalnim utrkama. Uoči izbora, predsjednik Joe Biden naredio je oslobađanje miliona barela sirove nafte iz strateških zaliha kako bi se pomoglo u obuzdavanju cijena benzina.
Sirova je nafta pala za oko četvrtinu u odnosu na vrhunce iz juna, kao znakove globalnog usporavanja, strožije monetarne politike i snažnog američkog dolara, koji su uticali na cijene. Osim toga, trgovci naftom prate daljnja ograničenja ruskih tokova od decembra i uticaj smanjenja opskrbe OPEC+, koje stupa na snagu ovog mjeseca.
Cijene:
WTI za isporuku u decembru smanjio se za 0,6 posto na 91,27 dolara po barelu na robnoj berzi u New Yorku u 5:57 ujutro u Londonu.
Brent za obračun u januaru bio je 0,5 posto niži na 97,47 dolara po barelu na berzi ICE Futures Europe.
"Tržišta nafte jučer su se našla u maloj neizvjesnosti jer je optimizam u vezi s mogućim ponovnim otvaranjem Kine naišao na prepreku", rekao je James Whistler, direktor brokerske kuće Vanir Global Markets Pte u Singapuru. Ipak, temelji su i dalje usmjereni prema bikovskim izgledima, rekao je, navodeći smanjenje cijene OPEC-a i prijeteće sankcije Rusiji, što bi Brent moglo vratiti iznad 100 dolara po barelu.