Cijena nafte na svjetskom tržištu raste zajedno s azijskim akcijama, dok se čeka odluka o povećanju kamatnih stopa centralnih banaka.
Fjučersi West Texas popeli su se na 88 dolara po barelu nakon što su izgubili oko tri odsto u prethodne dvije sesije. Federalne rezerve bi trebalo da donesu odluku o povećanju kamatnih stopa u srijedu. Centralne banke nastavljaju pooštravati monetarnu politiku kako bi ukrotile inflaciju. Slabiji dolar je također podržao naftu, čineći cijene robe u toj valuti privlačnijim za investitore.
Dok je nafta izgubila skoro trećinu svoje vrijednosti od početka juna, nafta je prošlog mjeseca ostvarila prvi dobitak od maja, nakon što je alijansa OPEC+ pristala na znatno smanjenje proizvodnje. Višak ponude bio je glavni razlog za obuzdavanje proizvodnje od novembra, rekao je u ponedjeljak generalni sekretar grupe Haitham al Ghais.
"Ako će kamatne stope porasti, onda postoje veće šanse za recesiju, a OPEC bi se s pravom brinuo da će to dovesti do daljnjeg uništenja potražnje", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank. "I pored toga, pristrasnost OPEC-a je da zadrži snabdijevanje, pošto su visoke cijene ekonomski neočekivan dobitak od kojeg vjerovatno neće odustati".
Cijene:
- WTI za decembarsku isporuku porastao je za 1,3 posto na 87,67 dolara po barelu na berzi u New Yorku u 6.05 ujutru.
- Brent za januarsko poravnanje ojačao je za 1,4 posto na 94,10 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
Smanjenje proizvodnje nafte Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika bit će praćeno sankcijama Evropske unije na tokove ruske sirove nafte, što dodatno zamagljuje izglede za snabdijevanje. Moskva izgleda nije uspjela obezbijediti nova tržišta za svoju naftu prije nego što kazne EU stupe na snagu od petog decembra.
Američki plan za ograničavanje cijene ruske nafte privremeno će izuzeti pošiljke utovarene prije petog decembra, prema Ministarstvu finansija SAD-a. Tereti moraju biti istovareni do 19. januara da bi se kvalifikovali za izuzeće.