Nafta je pala jer je izvješće o industriji pokazalo porast američkih zaliha sirove nafte, a ulagači su zabrinuti zbog slabije potražnje usred usporavanja rasta.
West Texas Intermediate povukao se ispod 85 dolara po barelu nakon što je u utorak porastao za 0,9 posto. Američki institut za naftu izvijestio je da su se zalihe u SAD-u prošlog tjedna povećale za oko 4,5 milijuna barela, rekli su izvori. Vladini podaci bit će objavljeni kasnije u srijedu, usred povećane zabrinutosti u vezi sa zalihama, uključujući dizel.
Iako je nafta i dalje na putu za svoj prvi mjesečni rast od svibnja, jer su se Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici, uključujući Moskvu, dogovorili smanjiti proizvodnju, cijene su još uvijek znatno niže od vrhunca nakon ruske invazije na Ukrajinu. Ulagači su zabrinuti zbog usporavanja potražnje dok središnje banke podižu kamatne stope kako bi obuzdale inflaciju. Osim toga, trgovci su usredotočeni na pooštrene mjere Europske unije za ruske tokove od prosinca.
"Zima se približava tijesnoj situaciji, posebno kada se tržište priprema za embargo EU protiv ruske nafte", rekao je Sean Lim, analitičar za naftu i plin u RHB Investment Bank Bhd. "Ali opet, ako mene pitate hoće li cijene nafte skočiti kao odgovor na to u prosincu, možda neće, jer je Rusija već preusmjerila svoj izvoz."
Kako bi pomogla u obuzdavanju cijena sirove nafte i benzina, Bidenova administracija oslobodila je milijune barela sirove nafte iz nacionalnih strateških rezervi. U utorak je ministar energetike Saudijske Arabije kritizirao glavne uvoznike zbog pokušaja da ukrote cijene prodajom svojih zaliha, dok je branio smanjenje opskrbe OPEC+.
Cijene:
-
WTI za isporuku u prosincu pao je 0,5 posto na 84,86 dolara po barelu na robnoj burzi u New Yorku u 10:01 ujutro u Singapuru.
-
Brent za namirenje u prosincu pao je 0,8 posto na 92,82 dolara po barelu na burzi ICE Futures Europe.
Brent spread – razlika između dva najbliža ugovora – bio je 1,75 dolara po barelu unatrag, u usporedbi s više od dva dolara po barelu u ponedjeljak.